Beylikova’da Sanat Günleri

Eskişehir’in Beylikova ilçesinde şu günlerde tatlı bir telaş, güzel bir amaca hizmet için uğraş var. Mayıs ayında 2. si düzenlenecek olan Beylikova Sanat Günleri için Beylikova Belediyesi, ilçedeki gençleri sanatla tanıştırmak amacıyla çok güzel bir organizasyona imza attı.

mt
Meltem Tüzün

Dağ Medya’da Sanat Tarihi Yazarı

Oyuncu Dilek Serbest ve Uğur Kurul, ressam Zafer Malkoç ve çizer Elif Yemenici katılımıyla gerçekleşecek söyleşide ise, üniversite adayı gençlere ve çocuklara, icra ettikleri mesleklerini anlatacak, sanatın her dalının bir hobi uğraşından öte, sevilerek yapıldığı takdirde birer meslek olabileceğini anlatacaklar.

Hayallerimizde var olan mesleklerin, ailelerimiz tarafından desteklenmediği takdirde yalnızca hayal olarak kalacağını düşünürsek, bu proje gençlerin belki de hayallerini süsleyen mesleklerle ve alanlarla iç içe olmalarını sağlayacak çok güzel bir fırsat.

Özellikle bir ilçede böyle bir organizasyonun varlığı ise gerçekten ümit vaad ediyor. Büyük şehirler, gençlere sunduğu fırsatlarla her zaman ilçe ve kasabalardan bir adım önde ilerlerken, Beylikova Belediyesi’nin kendi gençlerine bu imkanı vermesi takdir edilesi.

Sanatla kıyısından köşesinden ilgili bir insanın, hayata bakış açısının çok farklı olduğunu ve insanın içindeki iyiliğin sanatla daha fazla gün yüzüne çıktığını düşünen birisi olarak bu projenin çocuklara ve gençlere çok faydalı olacağını düşünüyorum.

Çünkü içlerinde şimdiye dek bunu açığa çıkaramamış olan bir insan bile, bu söyleşi ile bu fırsatı yakalarsa, tam da deniz yıldızı hikayesine dönüşebilir bu etkinlik.

İçlerinden bir kişi bile, mesleklerinde başarılı olmak için elinden geleni yapan bu insanların hikayesini dinlediğinde, dört kolla sarılabilirse hayallerindeki mesleğe, işte o zaman belki bizim için bir şey değişmez ama o insan için çok şey değişebilir hayatında.

Aslında 1940’larda Köy Enstitüleri ile Anadolu’nun her yerinde bir çok konuda olmakla birlikte özellikle sanat eğitimine de verilen ağırlık, o dönemde köy ve kasabalara ulaştırılan eğitimcilerle çok başarılı bir şekilde ilerlemişti.

Ancak Köy Enstitüleri’nin kapanmasıyla birlikte ve şehirlere göçün artmasıyla birlikte maalesef buralarda nüfus da azaldığı için bu yerleşim birimlerinde sanat maalesef hep bir yanı eksik, gençlere yeterince verilemeyen bir dal olarak kaldı.

Beylikova Belediyesi bu organizasyon ile sanatın toplum için ne kadar önemli olduğuna bir kez daha vurgu yapıyor. Anadolunun bir çok yerinde, bu tarz projelerle, sanatı, sanatçıyı ve toplumu umuyorum daha bir çok kez bir arada görürüz.

Tolstoy’un da dediği gibi; Sanat, bir haz, bir avuntu ya da eğlence değildir; Çok yüce bir şeydir. Sanat insanların bilincini ve aklını, duygu alanına aktaran bir insanlık yaşamı organıdır.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Meltem Tüzün

15.12.1988 yılında İstanbul’da dünyaya geldim. Liseyi, Kemal Hasoğlu Lisesinde bitirdiğimde, ardıma bıraktığım yazı geçmişim lisede çıkartmış olduğum tek sayılık bir sanat ve sosyal konulu dergi ile ardımda bıraktığım günlüklerden ibaretti. Lise ardından 3 yıllık bir aradan sonra Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nü kazandım. İlk sene İngilizce hazırlık sınıfı okumayı özellikle bölümü tanımak amaçlı tercih ettim. Ve iyi ki de yaptım diyorum. Üniversitede geçirdiğim 5 senenin sonunda, mezun olduğumda, artık büyümüş bir aşk ile bağlıydım bölümüme. Okul sonrası her şeyden biraz uzaklaşmak, okuduğum alanla ilgili ne yapmak istediğime daha sağlıklı kararlar verebilmek adına yurtdışına gitme kararı aldım. Avrupa Birliğinin desteklediği projelerin birinden kabul alarak İtalya'nın Palermo şehrine gittim. Ve 8 ay bir Afrika yardım kuruluşunda gönüllü olarak çalıştım. Bu 8 ay farklı kültürleri, insanları tanımam, Avrupa'yı elimden geldiğince gezebilmem, okuduğum bölümün hakkını gezerek ve görerek de vermem için çok iyi bir deneyim oldu. Öğrenim gördüğüm 4 sene boyunca hangi alanda uzmanlaşacağım konusunda kararsızlıklar yaşasam da geç olup güç olmamakla birlikte kararımı verdim. İçerisinde siyaseti, sosyolojiyi, felsefeyi ve sanatı bir arada barındıran bir dönem seçmeliydim.Ben de Çağdaş Sanat üzerine yoğunlaşmayı tercih ettim. Henüz bir üniversitede yüksek lisans programına başlamamış olsam da bu konuya odaklanmış bulunmakla birlikte aynı zamanda şu an bir sanat galerisinde çalışmaktayım. Ayrıca zaman zaman Businessweek Türkiye dergisinde gezi ve sanat etkinlikleri yazıları yazmaktayım. Bu nedenle sizlere elimden geldiğince, kalemimden geldiğince bir çok insana anlamsız gibi görünen Çağdaş ve Modern Sanat üzerine ve sanatçılar, eserleri hakkında yazılar yazacağım ve zaman zaman Avrupa da gezip gördüğüm yerlerle ilgili yazılar sunacağım.

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Geri İzleme: DağMag’da Bu Pazar | Dağ Medya

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.