Bu hayalini kurduğumuz Avrupa mı?

En iyi veri görselleştirme küçük haber odası alanında 2015 yılında ödül alan Matteo Moretti’den Avrupa’daki mülteci krizine dikkat çeken yeni bir veri görselleştirme projesine imza attı. Dağ Medya’nın da medya sponsoru olduğu “Europa Dreaming”(Avrupa Hayali) isimli çalışma, içerdiği infografik, harita, animasyon ve röportajlarla, mültecilerin Avusturya ve İtalya sınırındaki Brenner Geçidi’nde yaşadıklarını farklı bir boyutta ele alıyor.

B1dJjYcCAAAZDDh

Dağ Medya /Kadıköy
Veri Gazetecisi Ayşegül Engür
  /
BAÜ Öğrencisi 

“Avrupa hayali”, göçmenlerin istekleri ile buluştuğunda neler oluyor? Matteo Moretti ve Free University of Bozan Bolzano’dan bir grup araştırmacı kendilerine bu soruyu soruyorlar ve kendilerini gazeteci, antropolog, fotoğrafçı ve tasarımcılardan oluşan bir ekip içerisinde buluyorlar.

Göçmenlerin “Hayal ettiğimiz Avrupa bu mu?” sorusunun sonucunda, “ Avrupa Hayali  projesi ortaya çıkıyor:  

Avrupa’nın , hala ekonomik parametrelerini , iç ve dış sınırlarını tartışıyoruz. Schengen düzenlemesinin ardından 20 yıl geçti. Hala mülteci sorununa gerçek bir çözüm üretmek yerine, ana sorunun politik uzlaşma olduğu görüyoruz. 2016 yılında yapılanların sonuçlarını  keşfediyoruz: Anti- Avrupa hisleri yükseliyor ve unuttuğumuzu düşündüğümüz eski senaryolar  tekrar açılıyor.  En önemlisi mültecilerin Avrupa hayali sona eriyor.

2016-04-23_10-27-31

 

“Schengen Antlaşması polis ve polis verimliliği için yapıldı”

20 yıl sonra Schengen Antlaşması’nın  uygunsuz olduğunu keşfetmemiz nasıl mümkün olabilir? Schengen Antlaşması,  Avrupa hayalinden daha çok Avrupa kabusunu ifade ediyor;  1995 yılında Avrupa siyasetçi Alexander Langer bu anlaşmanın “polis ve polisin verimliliği” için yapılan bir anlaşma olduğunu ifade ediyor.

2015: Yunanistan, İtalya ve İspanya’ya inen göçmenler 

2016-04-23_11-13-28

Schengen Antlaşması (Dublin Sözleşmesini de içermesini de rağmen) Akdeniz ülkelerinin sınır düzenlemelerinin temsilinden ibaret. 15 yıllık çalışma ve 25 yıllık Dublin Sözleşmesi’nin ardından, dengeli bir sığınma politikası ve bunun için gerekli olan azami koşullardan  hala çok uzaktayız.  

Avrupa ülkelerinin paylaştığı politikalar ve zaman kısıtlaması olmaksızın, daha iyi sığınma kampları oluşturması ve akrabalarıyla iletişim kurmak için her gün sınırdan geçen mülteci olgusundan kurtulması çok zor olacaktır.

2015: İlk kez sığınma başvurusunda bulunanlar 

2016-04-23_11-13-44

 

Brenner Geçidi 100 yıldır mülteciler için önem arz ediyor

Proje,  Avrupa Hükümeti’nin sınır kontrollerini düzenleme kararından sonra, Avrupa’daki göçmenlerle ilgili tartışmaların odak noktası, İtalya ve Avusturya sınırında yer alan Brenner Geçidi’nin yerel tarihiyle başlıyor.  1918’de geçidinn kontrolünün Avusturya ve İtalya arasında paylaşılmasından sonra, Brenner Geçidi neredeyse 100 yıldır milyonlarca insanın yolculuğuna tanıklık etti: 3. Nazi Almanyası dönemindeki yerel işçiler, ikinci dünya savaşı mültecileri, Almanya’daki geçici İtalyan  işçileri ve  eski Yugoslavya savaşı mültecileri bu geçidi kullandı.

2016-04-23_13-18-23

Ve şimdi, Brenner bir geçiş noktası olmadığından beri, görünüşe göre binlerce insan (bir ayda sınırı geçen 25oo/3000 kişiden bahsediyoruz. 2015 yılında 26 000 kişi geçti.

Kaynak: ripartizione Politiche Sociali della Provincia Autonoma dell’Alto Adige) görünüşe göre, Brenner geçişini ve sonuç olarak Avrupa’yı dizlerinin önüne çöktürüyorlar.  

Mülteci sorununa yönelik kolay ve hızlı bir çözüm yok.  20 yıldan daha önce, Schengen Anlaştması yapıldığından beri, Alexander Langer’ın belirttiği gibi, mülteci sorunu geçici çözümler ile geçiştirilmeye çalışıp, derin bir şekilde ele alınmadı.

2016-04-23_13-23-48
“Europa Dreaming” haritalar, infografikler, animasyonlar  ve röportajlarla, göçmenlerin  Almanya İsvec ve Hollanda ‘ya ulaşmak için, Brener Geçidi’ni aşma hikayerlerini ele alıyor. Europe Dreaming bir yansımayı,  düzenlemelerle oluşturulan karmaşık bir olgunun değişik yönlerini verilerle okuyucularına yansıtıyor.


Bolzano Halk Cumhuriyeti Projesi: “Çin İstilası” Söylemini Çürüterek Çinlilerin Bolzano Kültürüyle Bütünleştiğini Gösteriyor

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.