Son 15 yılda MEB’e gelen ihraç taleplerinin yüzde 41’i cinsel suçlardan

Son 15 yılda milli eğitim bakanlığına ihraç talebiyle gelen dosyalardan yüzde 41’inin cinsel suçlardan olduğu açıklandı.
Mille Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Karaman’daki çocuklara cinsel istismar vakasıyla ilgili bakanlık bünyesinde yapılan işlemi anlattı. 7 Mart’ta il müdürlüğüne şikayet geldiğini, aynı gün soruşturma açılıp savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu söyleyen Avcı, 15 Mart’ta soruşturmayı tamamlayıp dosyayı Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk ettiklerini, 24 Mart’ta da Muharrem Büyüktürk hakkında ihraç kararını verdiklerini aktardı. Bakan, “17 günde bakanlık olarak sorumluluğumuzun hem idari hem adli bakımdan gereğini yapmışız” dedi.
Avcı, bakanlığın elindeki verileri paylaşırken son 15 yılda devlet memurluğundan çıkarma talebiyle bakanlığa gelen dosyalardan yüzde 41’inin cinsel suçlar olduğunu belirtti.

Cinsel suçlardan dolayı en fazla ihracın 2011 yılında gerçekleştiğini kaydeden Avcı, son dönemde cinsel istismar vakalarının medyada sıklıkla yer almasının suça yönelimin arttığı anlamına gelmediğini savundu: “2015 yılında toplam 127 ihraç kararı verilmiş, bunların yüzde 55’i cinsel suçlarla ilgili. Ortalama olarak bin 498 ihraç kararında 621’i cinsel suçlar kapsamında. Son 15 yıl içinde en fazla cinsel suç sebebiyle ihraç kararı verilen yıl 2011. O dönem 80 kişi ihraç etmişiz. 2013’te 43, 2014’te 50, 2015’te 70 personel bu gerekçe ile ihraç edilmiş.”

Karaman’daki çocuklara cinsel istismar skandalının ardından Türkiye’nin birçok yerinden benzer haberler yağmaya başlamıştı. Oturumda, Avcı hakkında CHP tarafından verilen gensorunun gündeme alınmamasına da oy çoğunluğuyla karar verildi.
Avcı, 25 Mart günü yaptığı konuşmasında Ensar Vakfı’na şu sözlerle sahip çıkmıştı: “Bakanlık pek çok sivil toplum kuruluşuyla imzaladığı protokollerle işbirliği yapıyor, yapacak. Ensar Vakfı da bizim son derece verimli işbirliği yaptığımız kuruluşlardan biri. O kuruluşla ilişkisinin ne düzeyde olduğunu bilmediğimiz bir kişinin, işlediği suç veya suçlardan ötürü topyekun bir camiayı töhmet altında bırakmak doğru değildir.”

Avcı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç’un “Milli Eğitim Bakanı susuyor” sözlerine ise. “Ben söylenmesi gerekeni zamanında, yerinde ve bir Milli Eğitim Bakanı’na yakışacak bir üslupla söyledim” yanıtını vermişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.