ABD: Tutuklu akademisyenlerin davasını takip ediyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ‘Barış İçin Akademisyenler’ bildirisine imza attıkları için tutuklanan akademisyenlerin bugün Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’nda görülecek ilk duruşmasını yakından izleyeceklerini söyledi.
‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlıklı bildiriye imza atan ‘Barış İçin Akademisyenler’in İstanbul’daki üyelerinin düzenlediği basın toplantısında ‘Tüm tehditlere rağmen geri adım atmayacağız’ başlıklı açıklamayı okuyan Muzaffer Kaya, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Esra Mungan, Yrd. Doç. Meral Camcı ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kıvanç Ersoy tutuklanmıştı.

2016-04-22_09-41-40

DHA’nın haberine göre Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında akademisyenlerle ilgili sorulan soruya yanıt veren Kirby,“Davayı çok yakından izliyoruz. Daha önce de söylediğimiz gibi Türk hükümetini, Türk anayasasında da korunan ilkelere uymaya, yargı bağımsızlığına, bunların hepsi dahil demokrasinin temel ilkelerine uymaya teşvik etmeyi sürdürüyoruz” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.