Vali: Taksim’de 1 Mayıs kutlaması mümkün değil

İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1 Mayıs kutlamalarının Taksim Meydanı’nda yapılması talebine ilişkin, “Taksim, bugün itibarıyla toplantı ve gösteri yürüyüşlerine kapalı bir alandır. Dolayısıyla Taksim’de 1 Mayıs kutlaması şu an için mümkün değildir” dedi. DİSK Genel Başkanı Kani Beko da konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanı ile görüşeceklerini söyledi.

Aralarında DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve TTB İkinci Başkanı Raşit Tükel’in de bulunduğu emek ve meslek örgütleri heyeti, İstanbul’daki 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin Vali Vasip Şahin ile görüştü.

Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Vali Şahin şöyle konuştu.

“Taksim Meydanı’nın kutlamalara açılmasını talep ettiler. Bu daha önce kamuoyuna da deklare ettikleri bir talepti.

“1 Mayıs’ın Taksim’de bütün gösteri ve toplantı faaliyetlerine kapalı olması hasebiyle, eşitliğin muhafazası noktasında da kapalı olduğunu belirttik. 1 Mayıs’ı orada kutlama imkanı olmadığını söyledik. Sanıyorum arkadaşlar bunu değerlendireceklerdir. Ancak bizim bu konudaki tavrımız nettir.

“Taksim bugün itibarıyla toplantı ve gösteri yürüyüşlerine kapalı bir alandır. Dolayısıyla Taksim’de 1 Mayıs kutlaması şu an için mümkün değildir.”

“Herkese açık olan Taksim, işçilere de kamu çalışanlarına da işsizlere de açılsın”

Görüşme sonrası açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün Taksim’de kutlanması talebine ilişkin, “Herkese açık olan Taksim, işçilere de kamu çalışanlarına da işsizlere de açılsın” dedi.

Beko, İstanbul’da 2010, 2011 ve 2012 yıllarında konfederasyonlarınca yapılan kutlama etkinliklerinin, hiç kimsenin zarar görmeden, şenlik havasında gerçekleştirildiğini söyledi.

Beko, 2013’te de 1 Mayıs’ı aynı şekilde kutlamak için dönemin İstanbul Valisi ile görüşme yaptıklarını ancak o dönemde Taksim Meydanı’nda yürütülen inşaat çalışmalarının handikap oluşturduğunu kaydetti.

Kani Beko, şöyle devam etti:

“2013, 2014 yıllarındaki 1 Mayıs gününde yaşananları biliyorsunuz. Sonuç itibarıyla bizim aleyhimizde davalar açıldı. Açılan tüm davalardan beraat ettik. Bugünden sayın Vali’ye hem ulusal hem de uluslararası mahkeme kararlarını tebliğ ettik.

“Herkese açık olan Taksim, işçilere de kamu çalışanlarına da işsizlere de açılsın.

“Yani kısaca, Taksim’in, 1 Mayıs birlik dayanışma mücadele günü kutlamak isteyen herkese ve bizimle yan yana yürümek isteyen herkese olduğu gibi bize de açılmasını istiyoruz.”

Beko, konuyla ilgili İçişleri Bakanı ile de görüşme talebinde bulunduklarını dile getirdi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.