New York Ön Seçimlerini Hillary Clinton ve Donald Trump Kazandı

ABD’nin New York eyaletinde 8 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri için gerçekleştirilen ön seçimlerde Cumhuriyetçi Parti’den Donald Trump, Demokrat Parti’den ise Hillary Clinton kazandı.
Cumhuriyetçi Parti’nin seçimlerinde Donald Trump, Ted Cruz ve John Kasich New York’tan belirlenecek 95 delegeyi kazanmak için yarıştı. Oyların yüzde 90’ının sayımından elde edilen kesin olmayan sonuçlara göre, Donald Trump oyların yüzde 60’ını, Kasich yüzde 25, Cruz ise yüzde 15’ini aldı. Adayların kazandıkları delege sayısı seçim sonuçları kesin olarak açıklanınca belli olacak.

Demokratlarda ise kesin olmayan sonuçlara göre, Hillary Clinton oyların yüzde 58’ini, Bernie Sanders ise yüzde 42’sini elde etti. Seçim sonuçları kesinleşince 291 Demokrat Parti delegesinin dağılımı açıklanacak.

ABD’deki başkanlık ön seçimleri New York’un ardından 26 Nisan’da Connecticut, Pensilvanya, Delaware, Rhode Island ve Maryland eyaletleride devam edecek. ABD’deki ön seçimler yaz aylarına kadar sürecek.

Ülke genelindeki ön seçimlerin tüm eyaletlerde tamamlanmasının ardından Cumhuriyetçiler, Ulusal Kongresi’ni 18 Haziran’da Ohio’nun Cleveland kentinde, Demokrat Parti de 25 Temmuz’da Pensilvanya’nın Philadelphia kentinde gerçekleştirecek. En çok delegeyi kazanan aday, başkanlık yarışında önemli bir avantaj elde edecek.

Delege sayısının yeterli olmadığı durumlarda düzenlenen parti kurultayında başkan adayını delegeler değil, parti yönetimi belirliyor. 8 Kasım’da seçilecek yeni başkan Ocak 2017’de göreve başlayacak.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.