Kurtulmuş: Güvenlik gerekçesiyle izin verilmedi

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Türkiye’ye girişine izin verilmeyen Almanyalı gazeteci Volker Schwenck ile Sputnik Türkiye Genel Müdürü Kerimov’un güvenlik gerekçesi ile Türkiye’ye geçişine izin verilmediğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye’ye girişine izin verilmeyen Almanyalı gazeteci Volker Schwenck ile Sputnik Türkiye Genel Müdürü Tural Kerimov’un güvenlik gerekçesi ile Türkiye’ye geçişine izin verilmediğini söyledi.

Kurtulmuş, konuyla ilgili soru üzerine Almanyalı gazeteci Schwenck’in Türkiye’ye akredite olmadığını ve Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’ne başvurusu bulunmadığını da söyleyerek, “Bu sınır dışı kararı güvenlik gerekçesi ile alınan bir karardır” dedi.

Sputnik’in Türkiye Genel Müdürü Tural Kerimov’un da Türkiye’ye girişinin engellendiğine yönelik haberlerin hatırlatılması üzerine de Kurtulmuş, bunun da güvenlik gerekçesi ile alınan bir karar olduğunu söyledi.

Ne olmuştu?
Rusya haber ajansı Sputnik’in Türkçe yayın yapan ‘sputniknews.com‘ adresi dahil olmak üzere ajansın 31 dilde yayın yapan internet adreslerine 15 Nisan’da Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından erişim engeli getirilmişti.

TİB’in verdiği ve aralarında Sputnik, Dicle Haber Ajansı (DİHA), Jin Haber Ajansı’nın (JINHA) da bulunduğu İnternet sitelerine erişim engeli kararı Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği’nce onaylanmıştı.

Sputnik erişim engellenmesinin ardından Sputnik Türkiye Genel Müdürü Tural Kerimov’un Türkiye’ye girişine izin verilmedi.

Alman birinci kanalı ARD’nin Kahire bürosu yöneticisi Volker Schwenck İstanbul’dan Türkiye’ye giriş yapmak isterken Atatürk Havalimanı’nda alıkonularak geçişine izin verilmemişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.