Katherine Holle – Toprak ve Taş: Kalanlar Sergisi

Depo’dan yeni sergi 23 Nisan’da açılıyor. Katherine Holle’in  “Toprak ve Taş: Kalanlar” başlıklı sergisi 23 Nisan’da başlıyor ve 22 Mayıs tarihine kadar sürecek. 

 

Anadolu’daki çeşitli Yunan, Süryani, Selçuk ve Kürt yapılarını belgeleme çabası

“Zamanın geçişi ve bizim onun içindeki yerimiz zamanın hep bir şimdi olarak algılandığı İnternet çağında yavaşça kayboluyor. “Toprak ve Taş: Kalanlar”, zamanın ve kültürlerin geçişini ifade eden Anadolu’daki çeşitli Yunan, Süryani, Selçuk ve Kürt yapılarını belgeleme çabası. İzleyenden zamanın sürekliliği içine kendisini yerleştirmesini ve kalanların içsel değeri üzerine düşünmesini istiyor.”

19. yüzyıl arkeolojik alan kartpostallarına benzeyen küçük bir format

“Holle’un nelerin belgeleneceğine dair seçkisi bir dereceye kadar kişisel; ilgilerine ve kısıtlara bağlı. 1978 yılında üniversiteyi bitirince eşyalarını satmış ve manuel bir 35 mm fotoğraf makinesi alıp Türkiye’ye gelmiş. 1978-1981 yılları arasında Tarsus’ta yaşamış ve kendi kendine fotoğrafçılığı öğrenmiş. O günlerde otobüs ve minibüsle orta ve doğu Anadolu’da seyahat etmiş. O zamandan beri bazen aylar, bazen de yıllarca Türkiye’de kalacak şekilde gidip geliyor.”

 

“Bu sergideki bütün fotoğraflar 35 mm bir makineyle çekildi. Holle, negatifleri tab ederken jelatin gümüş baskıları bakır kahverengisi ve selenyum toneri ile tonladı. Her ne kadar öncesinde yapılan işlemler aynı olsa da her fotoğraf farklı bir tona sahip. Her bir fotoğraf biricik. Holle, uzak diyarlara seyahati özendiren, 19. yüzyıl arkeolojik alan kartpostallarına benzeyen küçük bir format seçti. ”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.