Dilek Doğan davası 30 Mayıs’a ertelendi

Dilek Doğan davasının 2. duruşması İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görüldü. Mahkeme heyeti, duruşmanın kapalı yapılmasına hükmederek davayı 30 Mayıs’a erteledi.

Sarıyer’e bağlı Küçükarmutlu’daki evinde polis tarafından öldürülen Dilek Doğan’ın davasına İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görüldü.

Doğan’ı vuran tutuksuz sanık polis Y.M.’nin katılmadığı duruşmayı, Dilek Doğan’ın avukatları, ailesi ile polis Y.M.’nin avukatlarının yanı sıra CHP milletvekilleri Hilmi Yarayıcı ve Gamze İlgezdi ile sanatçı Pınar Aydınlar, Berkin Elvan’ın ailesi de takip etti.

Duruşma öncesi adliyenin çevresi polis tarafından abluka altına alındı. Adliye önünde bekleyenlere müdahale eden polis, 10 kişiyi gözaltına aldı.

Duruşmada tanık olarak dinlenilen polis memuru G.D. ifadesinde şunları kaydetti:

“Adrese gittiğimizde dışarıda 3 kişinin bulunduğunu gördük. Amirim, arama emrinin olduğunu ve evde arama yapacağını söyledi. İçeri girdik ve güvenlik önlemini sağlamaya çalıştık. Daha sonra evde detaylı arama yapacak ekibin içeriye girmesini bekledik. Dilek Doğan isimli şahsın amirime ‘Pis herifler’, ‘galoş giyin’ şeklinde hakaretler ettiğini duydum. Ben içeride değildim. Amirimin sırtı bana dönüktü. Mehmet Doğan isimli şahsında amirime elle müdahalede bulunulduğunu gördüm.”

Olay anında orada bulunan Dilek Doğan’ın ağabeyinin arkadaşı Tayfun Yücebağ, tanık olarak dinlendiği duruşmada sanık Y.M’nin söylediklerini yalanladı. Yücebağ, olay anında içerde olduğunu ve iddia edildiği gibi polis ekipleriyle aile arasında hakaret ve arbede yaşanmadığını söyledi.
Doğan ailesinin avukatı Cemal Yücel, telsiz kayıtlarını hatırlatarak “45 dakika ambulans beklenmiş. Yani adeta Dilek’in ölmesi beklenmiş. Ailesi adeta çırpınarak, polislerle dövüşerek Dilek’i hastaneye yetiştirmeye çalışmış” dedi.
Mahkeme heyetinin duruşmaların kapalı görülmesi kararı alması salonda gerginliğe yol açtı. Salona giren polisler, aralarında Doğan’ın kardeşleri Mehmet, Emrah ve Mazlum Doğan ile aile avukatları Barkın Timtik ve Günay Dağ’ın da olduğu 20’ye yakın kişiyi gözaltına aldı.

Avukatlar daha sonra serbest bırakıldı.
Mahkeme heyeti, duruşmanın güvenlik gerekçesiyle kapalı yapılmasına hükmetti.

Duruşma 30 Mayıs’a ertelendi.

Ne olmuştu?
İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü polisleri, Doğan ailesinin evine 18 Ekim 2015’te baskın düzenlemiş, Dilek Doğan polis Y.M.’nin silahından çıkan kurşunla vurulmuştu.

Dilek Doğan tedavi gördüğü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 25 Ekim’de hayatını kaybetmişti.

Doğan, memleketi Maraş Afşin’de toprağa verilmişti.

25 yaşındaki Dilek Doğan Maraşlı Kürt ve Alevi bir ailenin çocuğuydu, Akmerkez’de bir mağazada çalışıyordu.

Sanık polis memuru Y.M. hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından,”kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi” suçundan 20 yıldan 26.5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

17 Şubat’ta görülen davanın ilk duruşmasında mahkeme heyeti, avukatların ve ailenin sanık polisin tutuklu yargılanması taleplerini reddetti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.