Atilla Özdemiroğlu hayatını kaybetti

Müzisyen Atilla Özdemiroğlu 73 yaşında hayatını kaybetti.  83 yaşındaki Özdemiroğlu, bir süredir akciğer kanseri tedavisi görüyordu.

2010 yılında Çağla Yerlikaya’ya verdiği bir röportajında şöyle demişti:

“Müzik, bence insanlığın yaşamındaki ortak yegâne dil. Sinemaya gelince önemi daha da artıyor. İnsanlar birçok şeyi, bir sürü yolla ifade eder. Sözlerle ifade edebilirler, mimiklerle ifade edebilirler. Kelimelerin bittiği yerde de müzik başlar. Müziğin sinemadaki kullanımı da, en önemli anlatım araçlarından bir tanesidir. Asıl olan hikâyedir, rejidir, kurgudur. Fakat bir yere gelip de anlatımda daha derine inmek, daha karmaşık duyguları anlatmak istediğinizde, bazen kelimeler, kurgu yeterli olmayabilir. O yüzden sinemada müzik, bu gücünden dolayı kullanılıyor.”

Özdemiroğlu, akciğer kanseri tedavisi görüyordu. Aykut Gürel kişisel sosyal medya hesabından; “Hocam, ağabeyim, tanıdığım en zarif insan Atilla Özdemiroğlu. Mekanın cennet olsun. çok üzgünüm.” dedi.

Ferhat Göçer de üzüntüsünü sosyal medya hesabından paylaştı. Göçer, “Değerli müzik adamı… Üstadım, ağabeyim #atillaözdemiroğlu vefat etti…. Çok üzgünüm … Allah’tan rahmet diliyorum… Başımız sağolsun” ifadelerini kullandı.

ATİLLA ÖZDEMİROĞLU KİMDİR?

Attila Özdemiroğlu 5 Ocak 1943 tarihinde Ankara’da doğdu. Genç yaşta müziğe ilgi duymaya başladı.

Çeşitli müzik aletlerini çocuk yaştayken çalmayı öğrendi ve okulda (Ankara Atatürk Lisesi’nde öğrenciyken) müzik etkinliklerine katıldı.

1966 yılında Durul Gence 5 orkestrasına girdi ve bundan sonra çeşitli orkestralarda görev aldı.

Besteci ve aranjör olarak çeşitli eserlere imza attı. Ajda Pekkan, Nilüfer, Kayahan, Sezen Aksu, Onno Tunç, Uzay Heparı gibi isimlerle çalıştı.

Film müzikleri de yapan sanatçı, yedi adet Altın Portakal Ödülü’nün sahibidir. Evli ve dört çocuk babasıdır.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.