53 sene süren sirk sömürüsünden sonra Rhea artık özgür

Rhona Melsky

Sirkteki çoğu fil gibi Rhea’nın hayatı da küçük bir kafeste geçti: kendisi sessizce acı çekerken para ödeyip de  kendisini seyretmeye gelenler için doğasında olmayan bazı hareketleri yapması için zincirleniyor, dövülüyor ve bu hareketleri yapmaya zorlanıyordu.

Tek umudu Mia ve Sita adındaki iki fil kızkardeşiydi, onların da kaderi aynıydı. Üç fil de senelerce süren acıya rağmen ayakta kalabilmelerini mümkün kılan bir bağ geliştirmişti aralarında.

Doğada filler sürü dediğimiz gruplar halinde yaşar, yüksek zekâları ve hassasiyetleri hayvanlar alemindeki en güçlü ve insanın yüreğine işleyen aile bağlarının geliştirilmesini mümkün kılar.

Wildlife S.O.S Mia ve Sita’nın özgürlüğünü 2015 yılı kasım ayında güvenceye aldıysa bile Rhea’nın diğer fillerle beraber oradan ayrılmasını sağlayacak gerekli belgelerde eksiklik var. “Rhea’yı geride bırakmak bizi çok üzdü, ama geri döneceğimizi ve onun da özgür kalmasını sağlamak için bütün gücümüzle mücadele edeceğimizi biliyorduk”.

Rhea’nın senelerce ihmal edilmiş olması bedenini yıpratmıştı. Tırnakları kırılmış, ayakları şişmişti, sürekli canı yanıyordu. Topallıyordu. Bütün hayatını kötü beslenerek ve en önemlisi sevgisiz geçirmişti. Artık daha iyi bir yaşama doğru yol almasının zamanı geldi.

Wildlife S.O.S bu ay Tamil Nadu(Hindistan)’ya döndü, Rhea bir kurtarma kamyonetine bindirildi. Şu anda hak ettiği hayatı yaşamaya başlamak üzere.

Rhea  ihtiyacı olan tıbbi bakımın yanı sıra hak ettiği ve özlediği sevgiye de kavuşacak.”Kızkardeşleriyle” bir araya gelerek onu seven ve onu umursayan sürüsüyle bir arada olabilecek.

Yazı ve resimler:

https://www.thedodo.com/elephant-rides-to-freedom-1737522614.html

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://hayvanozgurlugucevirileri.com/2016/04/20/sirklerde-53-sene-suren-somuruden-sonra-rhea-artik-ozgur/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.