MHP’de Olağanüstü Tüzük Kurultayı 15 Mayıs’ta Yapılacak

Milliyetçi Hareket Partisi’nde (MHP) olağanüstü tüzük kurultayı 15 Mayıs 2016 Pazar günü yapılacak. İlk toplantıda çoğunluğun sağlanamaması halinde kurultay 22 Mayıs’ta tekrar toplanacak.

MHP Çağrı Heyeti üyeleri Ali Sağır, Ayhan Erel ve Mehmet Bilgiç, dün gerçekleştirdikleri 10 saatlik toplantının ardından aldıkları kararlara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Hürriyet’te yer alan habere göre, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin 8 Nisan’daki ilamı gereğince, MHP Olağanüstü Büyük Kurultayı’nın toplantıya çağrılması ve gerekli işlemlerin icrası hususunda kendilerine Çağrı Heyeti sıfatıyla yetki verildiğini anımsatan Sağır, Erel ve Bilgiç, şunları ifade etti:

“Söz konusu kararın verdiği yetki ile MHP Parti Tüzüğü’nün ilgili hükümleri gereği olağanüstü büyük kongrenin yerine getirilmesi amacıyla gerekli iş ve işlemler başlatılmıştır.

“Süreç, Çağrı Heyeti sıfatıyla tarafımızca yürütülecek olup, ilk olağanüstü toplantının 15 Mayıs 2016 tarihi saat 10.00’da, gerekli çoğunluğun sağlanamaması halinde ise ikinci olağanüstü genel kurul toplantısının aynı yerde ve saat 10.00’da, 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılacağı hususunda karar alınmıştır.”

Ne olmuştu?

-MHP 1 Kasım seçimlerinde 7 Haziran seçimlerine göre 40 vekil az çıkartınca Meral Akşener, Sinan Oğan ve Koray Aydın genel başkan adaylıklarını açıkladı.

-Üç isim partiyi tüzük değişikliği için olağanüstü tüzük kurultayına götürmek için 547 imza topladı ve 15 Ocak 2016’da Genel Merkez’e sundular. Partinin kurultaya gitmesi için 275 imza yeterliydi.

– Tüzük kurultayının talep edilmesinin nedeni mevcut MHP tüzüğüydü. Çünkü mevcut tüzüğe göre olağanüstü kurultayda genel başkan değişikliğine gidilemiyor.

-Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin delegelerin kurultay talebini reddetmesi üzerine muhalifler yargı yoluna gitti.

-Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ 24 Şubat 2016’da görevinden istifa etti. Özdağ 23 Mart’ta genel başkan adayı olduğunu açıkladı.

-Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi 8 Nisan’da muhalifleri haklı buldu ve olağanüstü kurultaya gidilmesini kararlaştırdı.

-12 Nisan’daki MHP Grup Toplantısı’nda konuşan Bahçeli, olağanüstü kurultaya gidilmeyeceğini açıkladı.

-MHP Lideri Bahçeli 15 Nisan Cuma günü topladığı Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve il başkanları toplantısında kurultay tarihi belirleyen üç genel başkan adayı ile ilgili suç duyurusu kararı aldı.

-Meral Akşener hakkında “Bazı çevrelerin iddiaları doğru ise yani, Sayın İhsanoğlu bir paralel projesi ise ben de MHP için bir paralel projesiysem baş paralel bu durumda Sayın Bahçeli oluyor. Ama bu doğru değil” dediği için inceleme başlatıldı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.