Hrant Dink davası bugün başlıyor

Agos Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin ana dava dosyası ile kamu görevlilerine yönelik açılan 26 sanıklı davanın ilk duruşması bugün Çağlayan Adliyesi İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Mahkeme heyeti, her iki dava arasında irtibat bulunması, atılı suçun niteliği, maddi gerçeğin açığa çıkabilmesi için davaların birlikte görülmesinin zorunluluk olduğu kanaatine varmıştı. Davada kamu görevlileri Ali Fuat Yılmazer, Ramazan Akyürek, Ercan Demir, Muhittin Zenit ve Özkan Mumcu tutuklu yargılanıyor. Dink ana davasında da Ogün Samast, Yasin Hayal ve Ersin Yolcu tutuklu bulunuyor. Hakkında yakalama kararı bulunan sanıklardan Ahmet İskender ise hala kayıp.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin dava sanıklarından Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç davaya katılmayacak. Dinç’in davaya katılmama mazeretinin “son dönemlerdeki terörle mücadelenin yoğunluğu” olduğu belirtildi.

Dinç’in avukatı mahkemeye verdiği dilekçede Dinç’in halen Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı olduğu belirtilerek, “Bilindiği gibi ülkemizde son dönemlerde terörle mücadelede yoğunluk söz konusudur. Bu nedenle mahkemeniz nezdinde 2016/32 esas sayılı devam eden dosyanın 19-21 Nisan 2016 tarihinde yapılacak olan duruşmada müvekkilin bulunması güçlük arz etmektedir. Nazik durumun dikkate alınarak adı geçen tarihlerde müvekkilin görevi nedeniyle mazeretli sayılmasına karar verilmesini talep ederim” ifadelerini kullandı.

Dink cinayetinde kamu görevlileriyle ilgili davada, geçtiğimiz yıl, 13 Ocak’ta Dink cinayetinin yaşandığı dönemde Trabzon Emniyeti’nde görevli olan polis memurları Muhittin Zenit ve Özkan Mumcu tutuklandı. 18 Ocak’ta ise cinayet tarihinde Trabzon İstihbarat Şubesi’nde görevli olan Ercan Demir, Cizre’de Emniyet Müdürü olarak görev yaparken tutuklandı.

6 Mart’ta, dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkanı olarak görev yapan Ramazan Akyürek, ‘paralel devlet yapılanması’ soruşturmasından tutukluyken, Dink cinayeti soruşturması kapsamında da tutuklama kararı çıktı.

28 Mayıs’ta ise dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkalığı C Şube Müdürü olarak görev yapan Ali Fuat Yılmazer tutuklandı.

Birleştirilen ana davada ise Ogün Samast, Yasin Hayal ve Ersin Yolcu tutuklu bulunuyor.

Ahmet İskender ise ana davanın firari sanığı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.