Gündem Çocuk’tan “sorumluluk zincirini büyütme” çağrısı

Gündem Çocuk Derneği, “Yunus 13 yaşında, yatılı ilköğretim okuluna devam ederken okulun yanındaki yurdun bahçesinde açıkta bırakılan kablolara değmesi sonucu akıma kapılarak ağır yaralandı ve hayatını kaybetti. Herkesi işitme engelli çocuğun yaşam hakkı ihlali ile ilgili sorumluluk zincirini büyütmeye davet ediyoruz.” çağrısında bulundu. 

13 yaşındaki Yunus, Kocaeli-Karamürsel’deki yatılı ilköğretim okulu 7. sınıf öğrencisiydi. 2 Ekim 2012 tarihinde arkadaşlarıyla futbol oynadığı okul bahçesinde, topları yan tarafta bulunan Yurtkur’a ait öğrenci yurdunun bahçesine kaçtığında Yunus da her çocuğun yapacağı gibi korkuluklara tırmanarak yan bahçeye geçmek istedi.

Korkuluklardan inerken yurdun bahçesinde bulunan elektrik direğine tutunan Yunus, açıkta bırakılan kablolara değmesi sonucu akıma kapılarak ağır yaralandı ve hayatını kaybetti.

Eser Ailesi; okul müdürü, nöbetçi öğretmen, yurt müdürü ve sorumlu elektrik teknisyeninden şikayetçi oldu. Ancak okul müdürü, nöbetçi öğretmen hakkında yapılan soruşturma talebi reddedildi. Sadece teknisyen ile yurt müdürü hakkında açılan dava 24 ay taksitle ödenecek 21.000 TL’ik ceza ile karara bağlandı.

Davayı takip eden Gündem Çocuk Derneği’nin itirazları sonucunda, bilirkişi raporuna göre de kusurlu bulunan öğretmenler hakkında davanın açılmasına karar verildi. Öğretmenlerin yargılandığı ilk dava 20 Nisan 2016 günü.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.gundemcocuk.org/haberler/cagri-20-nisanda-yunus-eser-icin-karamurseldeyiz/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.