Hayvan hakları savunucuları İBB’ye toplanan binlerce hayvanın ne olduğunu sordu

Hayvan hakları savunucuları, Pazar günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) hayvanlara yönelik ihlallerini protesto etti. Kısırkaya barınağında kısırlaştırılan 20 bin sokak köpeğinin kaçının hayatta olduğunu sordu.

İBB Saraçhane binası önünde toplanan hak savunucuları, Kısırkaya barınağı gibi projelerin “hayvanları kentten uzaklaştırmak, tecrit etmek ve ortadan kaldırmayı” amaçladığını ve Kısırkaya barınağı açıldığından bu yana gelen haberlerin bunu kanıtlar nitelikte olduğunu söyledi.

Bianet’te yer alan haberde, Sivil toplum örgütleri ve baroların hayvan hakları merkezlerinin aralarında olduğu 76 oluşumun imzasıyla hazırlanan ortak deklarasyonda, İBB’ye şu sorular yöneltildi:

“Yıllardır bakımını, tedavisini kendi imkânlarımızla yaptığımız dostlarımız nereye kayboldu? Köpekleri tedavi edip kısırlaştırdığınız iddiası doğruysa, şehir alanı sınırları dışında kalan alanlar ve ormanlar neden köpeklerle dolu? Pendik’te, Kurtköy’de, Gebze kırsallarında neden on binlerce sokak köpeği var? Hayvan kurtaranların ve hayvanseverlerin ısrarlı ve düzenli sorgulamalarına rağmen, topladığınız hayvanların hesabını neden veremiyorsunuz?”

“Mahallenizdeki hayvanlar toplandığında takip edin”

Hak savunucuları, insanlara da mahallelerinde yaşayan hayvanlara sahip çıkmaları, İBB’nin uygulamalarını takip etmeleri için çağrı yaptı:

“Kısırkaya gibi bir rant projesi olmadan da hayvanlara çok iyi koşullarda bakım-tedavi hizmetleri sağlanabileceğini unutmayın. Beş yıldızlı otelmiş gibi sunulan, dışı şekere içi zehre bulanmış merkezlerin ücra köşelerde kurulmasına ön ayak olmayın; bu merkezlerde hayvanların kilometrelerce ötedeki ilçelerden son derece can acıtan koşullarda toplanıp taşındığını, bugüne dek bu yolla çok ciddi bir soykırım yapıldığını ve bu hayvanların gözden ırak bir şekilde ortadan kaldırılacağını unutmayın.

“Mahallemizdeki komşularımıza sesleniyoruz: Yüzyıllardır sokak hayvanları ile birlikte yaşam kültürümüzü unutmayın; sokağınızdaki, mahallenizdeki hayvanların bilinmeze gönderilmesine izin vermeyin. Yerel yönetim eliyle sokak hayvanlarına yapılan her müdahalenin, yaşam alanlarımıza, bir arada var olma kültürümüze, en temel aidiyet ve adalet hislerimize saldırı olduğunu unutmayın. Mahalle sakinlerimiz olan sokak hayvanları toplatıldığında mutlaka hangi belediye tarafından, nereye, ne amaçla götürüldüklerini sorun. Onları kimsesiz bırakmayın, mahallenize geri getirilmeleri için talepte bulunun.”

Mahkeme Kısırkaya’yı mevzuata aykırı bulmuştu

Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği, Kısırkaya’daki barınak projesinin mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle iptali için İBB’ye başvurmuş, İBB bu talebi reddetmişti. Dernek, bunun üzerine 22 Temmuz 2014’te İBB’ye dava açmıştı.

İstanbul 6. İdare Mahkemesi, Temmuz 2015’te İBB’nin barınak projesinin iptal edilmesi için gelen talebi reddetmesini hukuka aykırı bulmuş, barınak inşaatının mevzuat hükümlerine açıkça aykırı olduğunu ifade etmişti.

* Fotoğraflar: Facebook.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.