Hitit Heykel Atölyesi Tahribata Uğruyor

Fotoğraf: HİTİTLERİN HEYKEL ATÖLYESİ ORTAYA ÇIKTI (RUKİYE YILMAZ/YOZGAT-İHA)


 

Yozgat’ın Sorgun İlçesine bağlı Yeniyer Beldesinde 3400 yıl öncesine tarihlenen Hitit heykel atölyesinde eserler gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor. Ayrıca toprağın üstüne çıkmış olan heykeller defineciler tarafından patlatılıyor.

Define avcılarının kaçak kazı yapmalarıyla bulunan ve 1987 yılında Hapis Boğazı Harabeleri olarak koruma altına alınan Hititlere ait heykel atölyesindeki eserler kaderine terk edildi.

Heykeller Defneciler Tarafından Kırılıyor

Yeniyer Belediye Başkanı Osman Yılmaz, tarihi alana defineciler tarafından zarar verildiğini belirterek, “Bölgede define arayan kişiler bu eserlere zarar veriyor. Bu eserleri gören kişiler taşların altında tarihi bir eser arama niyetiyle taşlara zarar verip, bu tarihi eserlerin yok olmasına neden olabilirler. Bu nedenle Yozgatlı mülkü amirlerimizin, milletvekillerimizin ve bakanlarımızın bu bölge üzerinde biran önce çalışmalarını hızlandırarak bu bölgeyi turizme kazandırmalarını bekliyoruz. Aksi halde bu kadar önemli bir tarih yok olup gidecek.” dedi.

Açık Hava Müzesi Yapılacaktı

Bugüne kadar definecilerin çeşitli zararlar verdiği ve 1987 yılında müze tarafından Hapis Boğazı Harabeleri adı altında koruma altına alınan Hitit heykel atölyesinin, açık hava müzesinde sergileneceği açıklanmıştı. 1. derece sit alanı olarak tescillenen bölge, Hitit döneminden kalma çoğu yarım kalmış heykeller barındırıyor. Bölgede oyma tekniğiyle yapılmış birçok aslan heykeli ve mimari öğe bulunuyor. Yaklaşık 1,5 kilometrelik alana yayılmış durumdaki heykeller ve mimari öğeler sürekli definecilerim saldırılarına uğruyor. Hititlere ait yerleşim alanlarında bulunan heykeller muhtemelen burada yapılıyordu.

Yeniyer Belediye Başkanı Osman Yılmaz, 2015 yılı Ocak ayında yaptığı bir açıklamada, bölgenin turizme kazandırılması için bir açık hava müzesi kurulacağını açıklamıştı.

Yorumlar

yorumlar

Post source : İHA

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.