“Düşünce Özgürlüğü Hepimize Lazım” Kampanyası

Özgür Gazeteciler Cemiyeti, mahpus gazeteciler için imza kampanyası başlattı. Change.org’da başlatılan kampanya Adalet Bakanlığı’nı muhatap aldı.

Bin imzacı arayan kampanyanın çağrı metninde Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğüne yönelik ihlaller hatırlatıldı.

“Halkın doğru haber alma ve bilgi edinme hakkı adına basın özgürlüğünü dürüst biçimde kullanmak gazetecinin temel ilkesidir” denen çağrıda, gazetecinin sınırlarını ve sorumluluklarını iktidarların değil, meslek ilkelerinin belirlediği ifade edilerek şöyle devam edildi.

“Haberi ölümü pahasına halka duyurmayı kendine ilke edinen gazeteciler bugün baskı altında. İktidar ve yakınları, gazeteciler üzerinden baskıyı sistematik bir hale getirdi. Kendisi gibi düşünmeyen her düşünceden gazeteci hedefe konuldu. ‘Ağır bedeller ödettirmek’ için denenmeyen yol, başvurulmayan yöntem kalmadı. Türkiye’de gerçeklere en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde gazetecilik faaliyeti yapılamaz duruma çekildi ve basın özgürlüğü vahim bir şekilde zemin kaybetti.

“Bugüne kadar birçok gazeteci, ‘örgüt üyesi’, ‘örgüt propagandası’, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’, ‘devlet sırrı’, ‘gizliliğin ihlali’, ‘devlet görevlilerini hedef göstermek’ ve ‘casusluk’ gibi hiçbir dayanağı olmayan gerekçelerle tutuklandı. İşte bu tabloyla Türkiye, Dünya Basın Özgürlüğü sıralamasında her geçen zaman geriliyor.”

“Düşünceye özgürlük hepimize lazım” denen metinde basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması istendi.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.