Angela Merkel, Böhmermann hakkında soruşturma açılmasını kabul etti

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’nin Jan Böhmermann hakkında soruşturma açılması için yaptığı başvuruyu kabul ettiğini açıkladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şiiri okuyun komedyen Jan Böhmenmann hakkında soruşturma açılması için yaptığı başvuruyu kabul ettiğini açıkladı.

Merkel, Alman Ceza Yasası’nın 103’üncü maddesinde düzenlenen ‘yabancı ülkelerin temsilcilerine hakaret’ suçundan yargılanabilmesi için yargıya yetki vereceğini duyurdu.

Böhmenmann hakkında dava açılabilmesi için gereken onay, federal hükümetin Başbakan Merkel tarafından verildi.

Son sözü “hükümetin değil, bağımsız yargının” söylemesi gerektiğini belirten Merkel, “bu konudan bağımsız olarak” 103. Maddenin yürürlükten kaldırılması için bu yıl girişimde bulunacaklarını açıkladı. Merkel Türkiye’nin basın ve ifade özgürlüğüne saygı göstermesi gerektiğini de vurguladı.

Ne olmuştu?

NDR’deki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tiye alan videonun ardından Almanya Büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığı’na çağrılması sonrası ZDF kanalında yayın yapan Neo Magazin Royale programı sunucusu Jan Böhmermann Erdoğan’a hitaben bir şiir yazmıştı.

Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği, Alman Dışişleri Bakanlığı’na Böhmermann hakkında “Soruşturma başlatılması için girişimde bulunun” diye yazılı nota vermişti.

Almanya hükümeti, Türkiye hükümetinin notası üzerine Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’ndan uzmanların oluşturduğu bir komisyon kurmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da “hakaret” suçunu düzenleyen 185’inci madde uyarınca Böhmermann hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Her iki soruşturma da ZDF kanalının merkezinin bulunduğu Mainz kentindeki savcılık tarafından yürütülüyordu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.