RTÜK’ten 5 kanala para cezası

Hak ihlalleri ve yasaklı bölgelerdeki gelişmeleri aktaran yayın kuruluşlarına yönelik cezalara yenileri eklendi. RTÜK, aralarında imc TV’nin de olduğu 5 televizyon kanalına farklı gerekçelerle para cezası kesti.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), imc TV, Özgür Gün TV, Jiyan TV, Azadi TV ve Van TV’ye farklı gerekçelerle yeni cezalar kesti.

imc TV’ye 2 ayrı ceza

26 Şubat’ta TÜRKSAT uydusundan çıkarılan imc TV’ye bu defa iki ayrı haberden ceza kesildi.

RTÜK, PKK’nin alıkoyduğu askerlerle ilgili 31 Aralık 2015’te haber yapan imc TV’ye, 6112 sayılı yasanın 8/1 maddesinde yayın kuruluşları için yer alan “Terörü övemez ve teşvik edemez, terör örgütlerini güçlü veya haklı gösteremez” bendinden ceza verdi.

imc tv’ye aynı yasanın ilgili maddesinden verilen bir diğer ceza ise Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın Cizre’deki hak ihlallerini anlatırken kullandığı ifadelerden dolayı verildi.

4 kanala daha ceza

Daha önce ekran karartma cezası verilen Özgür Gün TV’ye ise bu defa akademisyen Zafer Bölük’ün hak ihlalleriyle ilgili anlatımları ve Cizre Kaymakamlığı bahçesinde işkence yapıldığı yönündeki iddialara yer verilmesi gerekçesiyle ceza verildi.

“Devletin bölünmez bütünlüğüne aykırı yayın”, “toplumu kin ve düşmanlığa tahrik” gibi gerekçelerle Azadi TV’ye de aynı ceza kesildi.

Ceza alan bir başka yayın kuruluşu Jiyan tv oldu. Jiyan TV’ye de Güneydoğu’daki cenaze törenlerinde açılan bayrak ve posterlerin gösterilmesi nedeniyle ceza verildi.

RTÜK, 16 Mart’ta HDP Milletvekili Bediha Özgökçe Ertan’ın canlı yayında “Kürtlere karşı soykırım ve katliam yapılıyor” sözlerini de ceza gerekçesi sayarak Van TV’ye ceza verdi.

Yorumlar

yorumlar

Post source : imc.tv, dağ medya

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.