Toplumsal Cinsiyet Tartışmaları Kitabı Dipnot Yayınlarından Çıktı

Kapak: Kitabın kapağının fotoğrafıdır.


 

Feryal Saygılıgil’in hazırladığı  Toplumsal Cinsiyet Tartışmaları kitabı çıktı. Dipnot Yayınları’ndan çıkan kitap, toplumsal cinsiyet çalışmaları açısından önemli bir kaynak. 

Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Açısından Bir Kılavuz

“Toplumsal cinsiyet çalışmaları açısından bir kılavuz niteliğindeki Toplumsal Cinsiyet Tartışmaları, toplumsal cinsiyet kavramını ve olgusunu çeşitli disiplinlerin ilişkisi ve etkileşimi üzerinden irdeliyor.”

Queer Teori ve Eleştirel Erkeklik Çalışmaları gözden geçiriliyor

“Toplumsal cinsiyet rollerinin oluşumu ve bu rollerin bedenle olan ilişkisi, tarih, edebiyat, felsefe, emek, kalkınma, sosyal politika ve kent politikası alanlarına etkileri bu kitapta ayrıntıyla tartışılan konular. Ayrıca siyaset ve medyaya yansıması ele alınarak toplumsal cinsiyeti anlamak için vazgeçilmez kaynaklar olan Queer Teori ve Eleştirel Erkeklik Çalışmaları gözden geçiriliyor. Erkek egemen sistem yapısı olan patriyarkanın belirginleştiği en somut yer olan erkek şiddeti bu kitapta tartışılan başlıklardan bir diğeri. Ufuk ve zihin açan alanlar olarak feminist yöntem ile feminist örgütlenme deneyimleri üzerinde de önemle duruluyor.”

 

Kolektif bir emeğin ürünü olan kitap 328 sayfadan oluşuyor.  Kitap, Toplumsal Cinsiyet Tartışmaları alanında sorusu olanlar, merak edenler ve başka bir pencereden kendine bakmak isteyenler için bir başvuru kitabı denemesi.

 

İçerik bölümü, Sevgi Adak’ın Siyaset ve Toplumsal Cinsiyet, Başak Tuğ’un Tarih ve Toplumsal Cinsiyet , Beyhan Uygun-Aytemiz’in Edebiyat ve Toplumsal Cinsiyet , Çiğdem Yazıcı’nın Felsefede Toplumsal Cinsiyet ve Feminizm,  Yelda Yücel’in Ekonomik Kalkınma ve Toplumsal Cinsiyet,  Narin Bağdatlı Vural’ın Sosyal Politika ve Toplumsal Cinsiyet, Betül Urhan’ın Kadın Emeği ve Toplumsal Cinsiyet, Melis Oğuz’un Kent Politikası ve Toplumsal Cinsiyet, Gülüm Şener, Çağla Çavuşoğlu, Halil İbrahm Irklı’nın Medya ve Toplumsal Cinsiyet, Gülnur Elçik’in Beden, İki Nokta Üst Üste, İlkay Özküralpli’nin Queer Teori, Efe Arık’ın Erkeklik Çalışmaları, Nacide Berber’in Kadına Yönelik Şiddet, Ece Öztan’ın Feminist Araştırmalar ve Yönetim, Esen Özdemir’in Türkiye Feminist Haraket /Örgütlenme Tarihi‘nden oluşuyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.