Hayvan hakları savunucuları İBB’yi protesto edecek

Hayvan hakları savunucuları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin, İstanbul’un dört bir yanından sokak hayvanlarını, yasaya aykırı şekilde toplayıp, bilinmeze götürmesini, 17 Nisan saat 14:00’de Saraçhane’deki İBB binası önünde protesto edecek.

İBB toplama ekiplerinin gece dâhil, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na aykırı olarak, çok vahşi şekillerde hayvanları topladığını belirten hayvan hakları savunucuları endişelerini, “Yasaya göre kısırlaştırılan ve küpelenen hayvanların alındıkları yere bırakılması zorunlu. Ancak İBB kısır ve küpeli olanları dâhil topluyor. Silivri’den onlarca köpek toplandı ve yüz kilometreden fazla bir mesafe katedilerek Kısırkaya’ya götürüldüler. Birçok ilçeden toplanan diğer köpeklerin çoğu ortada yok, geriye kalan bir avuç hayvan da alındıkları yere değil, ormanlara, dağlara atılıyor. Pendik ormanları, âdeta bir köpek havzasına dönüştürülmüş durumda. Mahallelerden toplanan hayvanları takip etsek de akıbetlerini öğrenemiyoruz” şeklinde belirtiyorlar.

İBB’nin, ilçe belediyelerinin barınaklarını kapatıp, hayvan hakları savunucularının “toplama kampı” olarak nitelendirdikleri ve İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından “20.000 sokak köpeği kapasiteli” olarak ifade edilen Sarıyer’deki Kısırkaya Barınağı’na hayvan toplaması da büyük tepki çekiyor. Ulaşımı neredeyse imkânsız olan bir bölgede, gönüllülerin giremediği ve denetimden yoksun bir yerin, “ölüm kampı” olabileceğine dikkat çekiliyor.

Kısırkaya Hayvan Barınağı geçen yıl, İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nin verdiği iptal kararına uymayıp, faaliyete geçirilmiş, barınağın kapatılması için birçok protesto düzenlenmişti. Hayvan hakları savunucuları, tüm tepkilere rağmen durdurulmayan hayvan toplamaları protesto etmek için 17 Nisan Pazar günü, saat 14:00’de, bir kez daha İBB önünde toplanacak.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.