Goriller savaş yüzünden yok oluyor

Fotoğraf:  A.J.Plumptre/WCS /Ekran Görüntüsü


 

Dünyadaki büyük maymun sayısı 1995’te 17,000’ti, bugün bu sayı sadece 3,800. Wildlife Conservation Society (WCS) ve Fauna ve Flora International  tarafından bu hafta yayınlanan bir rapora göre, Grauer gorillerinin sayısı ciddi sayıda azalmış bulunuyor ve artık bu tür yok olma tehlikesi taşıyan türler listesine dahil edilmeli.

Goril alt türü sadece Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğusunda bulunuyor. 180 kg. kadar gelen goriller aslında dağ gorilleriyle yakından akraba.

Bölgede yaşanan savaş ormanların yok olması gibi negatif sonuçlarla yabani hayatı etkilemeye devam ediyor, aynı zamanda bölgede yasadışı maden kazıları ve yasadışı avcılık da artış gösterdi. Çevre korumacılar cep telefonlarında kullanılan koltan madenciliği yüzünden gerçekleştirilen alan genişletmelerinin de negatif etkileri olduğunu söylüyor.

İnsanlar da kaybediliyor- WCS’in bildirdiğine göre 31 Mart’ta Kahuzi-Biega ulusal parkında yaşanan bir silahlı çatışmada bir çevre koruma görevlisi öldürüldü. Bu park normalde goril sayısının arttığı tek alan.

Parkın güvenlik idari sorumlusu ve raporun yazan isimlerden biri olan Radar Nishuli konuyla ilgili şunları söyledi: “Buralarda karşılaştığımız şey son derece moral bozucu, yasa dışı avcılara karşı eko korumaların eğitilmesi, desteklenmesi ve gerekli teçhizatlarla donatılması; istihbarat ağlarının kurulması, goril ailelerinin  günlük olarak izlenebilmesi, bu maymunların avlanmaması için klan ve kabilelerini eğitebilsinler diye bölgede geleneksel güçleri olan liderlerle işbirliği yapılması gerekiyor.”

Kaynak:

http://www.theguardian.com/environment/2016/apr/05/grauers-gorilla-worlds-largest-great-ape-being-wiped-out-by-war

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://hayvanozgurlugucevirileri.com/2016/04/09/kongoda-goriller-savas-yuzunden-yok-oluyor/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.