Boğaziçi Üniversitesi’nden açık ders ‘yapay zeka’ eğitimi ile başlıyor

Boğaziçi Üniversitesi, psikolojiden uzay bilimine, insan ve makine beyninin sınırlarına uzanarak bilimsel konulara ilgi duyan herkes için “Açık Ders”lere başlıyor. İlk ders yapay zeka

Boğaziçi Üniversitesi, bu yıldan başlayarak sosyal, beşeri ve fen bilimlerini kapsayan Açık Ders adı altında halka açık seminer dizisine başlıyor. Beşiktaş Belediyesi işbirliğiyle düzenlenecek olan seminer programı, bilimsel merak, özgür düşünce ve yaratıcı fikirlerin oluşmasına katkıda bulunacak bilgi ve tartışmaları toplumun her kesimine ulaştırmayı hedefliyor.

Programın hedef kitlesini, bilimsel alandaki son gelişmeleri takip etmeye meraklı toplumun her kesiminden insanlar oluşturuyor. Farklı temalar altında oluşturulan seminer dizileri, psikolojiden bilgisayar mühendisliğine fizikten dilbilime varıncaya kadar birçok alandaki güncel gelişmeleri ve önemli tartışma konularını katılımcılarla paylaşacak.

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından verilecek seminerler 90 dakika sürecek. Bu sürenin yaklaşık 50 dakikası öğretim üyesi sunuşuna, 40 dakikası ise katılımcılarla gerçekleştirilecek soru-cevap bölümüne ayrılacak.

Katılımcılardan herhangi bir ücretin talep edilmediği Açık Ders programı ilgi duyan herkese açık olarak düzenleniyor.

İlk ders: Yapay Zeka

Açık Ders 2016 Bahar dönemi, Prof. Dr. Cem Say’ın “İnsan ve Makine Beyinlerinin Sınırları” başlıklı semineri ile 19 Nisan tarihinde başlayacak. Say, seminerinde bilgisayar biliminin kurucusu olarak kabul edilen, ünlü matematikçi Alan Turing’in temelini attığı Hesaplama Kuramı’nın bilim ve yapay zekaya dair sorularına verdiği yanıtları tartışmaya açacak.

Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek dersler belirli aralıklarla devam edecek. Açıklanan programa göre 10 Mayıs’ta Yrd. Doç. Dr. Elif Duman, “Stresin Sinir Sisteminin Üzerindeki Etkileri”ni anlatırken, 23 Mayıs’ta ise Doç. Dr. Mine Nakipoğlu, “Dil, Beyin ve Evrim” başlıklı bir seminer verecek. Mayıs ayının son etkinliği ise 31 Mayıs’ta gerçekleştirilecek. Yrd. Doç. Dr. İnci Ayhan, zamanı nasıl algıladığımızı ve bu algıyı oluşturan biyolojik ve psikolojik faktörleri içeren “Zaman Algısı” isimli bir eğitim verecek.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://haberler.boun.edu.tr/tr/haber/bogazici-universitesinden-acik-dersler-19-nisanda-basliyor#.VwP5ZdbI2as.facebook

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.