14 şirkete daha kayyum atandı

Anadolu 9. Sulh Ceza Hakimliğinin kararı doğrultusunda, Kaynak Holding ile organik bağı bulunduğu öne sürülen 14 yeni şirkete daha kayyum atandı. Mali Şube polislerinin de Samanyolu binasında arama yaptığı belirtildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca, ‘paralel yapı’ bünyesinde faaliyet gösterdiği iddiasıyla Kaynak Holding’e yönelik yürütülen soruşturma devam ediyor.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, soruşturma kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca oluşturulan yetkili kurul ile holdinge atanan kayyumların incelemeleri sonucunda, Kaynak Holding’le organik bağı olduğu ve “FETÖ/PDY’ye finansman sağladıkları” belirlenen 14 şirkete kayyum atanmasına karar verildi.

Karara göre, holding bünyesinde faaliyet gösterdiği belirlenen 58 şirket, bir vakıf ve bir derneğe atanan kayyumlar iş adamı İmran Okumuş, avukat Sezai Çiçek, bilişim uzmanı Hüseyin Yaşar, maliyeci Aytekin Karahan, basın ve halkla ilişkiler uzmanı Ertuğrul Erdoğan, vakıf ve dernek uzmanı İsmail Gülen ile vergi denetçisi Levent Küçük, bu 14 şirkette de görev yapacak.

Karara göre, gıda ve eğitim alanlarında faaliyet gösteren İstanbul’da 12, Bursa’nın Osmangazi ilçesi ve Kırıkkale’de birer şirkete atanan kayyumlar, eski yöneticilere görevden alındıklarına dair kararın tebliğ edilmesinin ardından görevlerine başladı.

Öte yandan hakimlik, kayyumlara şirket başına asgari ücret oranında maaş ödenmesini kararlaştırdı.

Kaynak Holding’e yönelik soruşturma kapsamında bugüne kadar kayyum ataması yapılan şirket sayısı 72’ye yükseldi.

Samanyolu binasında arama yapılıyor

Mali şube polisi, Işık Medya Planlama Reklamcılık Filmcilik Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye kayyum atandığı gerekçesiyle Samanyolu binasında arama yapıyor.

Sabah 09:30 sıralarında Üsküdar’daki Samanyolu binasına gelen mali şube ekiplerinin incelemesi devam ediyor.

CİHAN’ın haberine göre aramanın sebebi Işık Medya Planlama Reklamcılık Filmcilik Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye kayyum atanması.

Samanyolu binasındaki arama sürüyor.

Samanyolu TV Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca 14 Aralık 2014’te gözaltına alınıp 19 Aralık 2014’te tutuklanmıştı. Kanal Kasım 2015’te de TÜRKSAT’tan çıkarılmıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.