SpaceX’in “Falcon 9” roketi bu sefer başardı

Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX’in “Falcon 9” roketi, başarısız olan dört denemenin ardından okyanus üzerinde kurulan platforma dikey iniş yapmayı başardı.

Al JazeeraTR’de yer alan haberde, Elon Musk’ın sahibi olduğu uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX, Falcon 9 roketini okyanus üzerindeki hareketli platforma dikey bir şekilde indirmeyi başardı. Roketin okyanus üzerindeki platforma önceki dört iniş denemesi başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

İnişin başarıyla sonuçlanmasının ardından SpaceX’in sahibi Elon Musk, kişisel Twitter hesabından, ”Sadece, yıllarca Tesla, SpaceX ve SolarCity’i destekleyenlere duyduğum şükranı belirten bir not yazmak istedim” dedi.

SpaceX’in “Falcon 9” roketi, Aralık ayında taşıdığı 11 küçük uyduyu yörüngeye yerleştirdikten sonra karaya dikey iniş yapmayı başarmıştı. Şirketin kurucusu Musk, roketin dönüşünü, “Tekrar hoş geldin bebek!” mesajıyla kutlamıştı. Böylelikle şirket, Falcon 9’u hem karaya hem de okyanusa indirmeyi başarmış oldu.


Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay mekiklerinin emekliye ayrılmasının ardından 2011’den beri Uluslararası Uzay İstasyonu’na ikmal için SpaceX şirketiyle çalışıyor.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.