Küresel piyasalar veri trafiğine odaklandı

Küresel piyasalar geçen hafta genel olarak negatif bir seyir izlerken, yeni haftada başta ABD Merkez Bankasının (Fed) bugünkü çalışma toplantısı olmak üzere yoğun haber ve trafiğine odaklandı.

ABD’de Fed’in bugün takvim dışında bir çalışma toplantısı gerçekleştirecek olması ve Başkan Barack Obama’nın Fed Başkanı Yellen ile bir araya gelecek olması piyasalarda gözlerin Fed’e çevrilmesine neden oldu. Geçen hafta küresel piyasalarda azalan risk iştahı nedeniyle pay piyasalarında satış baskısının arttığı, buna karşın dolar endeksi ve 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin dar bant içinde dalgalı bir seyir izlediği görüldü. Cuma günü toptan eşya stokları verisinin beklentilerin altında kalmasının ardından Dow Jones endeksi yüzde 0,20, S&P 500 endeksi yüzde 0,28 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,05 değer kazandı.

Avrupa tarafında, bu hafta enflasyon ve sanayi üretimi başta olmak üzere yoğun veri trafiğinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olması bekleniyor. Yarın enflasyon verileri ile hareketlenecek veri takvimi öncesinde bugün sakin bir seyir izlenebileceğini aktaran analistler, Fed ile ilgili haber ve gelişmelerin takip edileceğini dile getiriyor. Cuma günü, önceki günkü sert düşüşün ardından gelen tepki alımlarıyla yükselişe geçen borsalar, haftalık bazda ise negatif bir görünüm sergiledi.

Asya’da bugün, Çin’de açıklanan enflasyon verisinin beklentilerin hafif altında kalmasına karşın Şanghay bileşik endeksi kapanışa yakın yüzde 1,8 değer kazanırken, Japonya’da Nikkei 225 endeksi ise şu dakikalarda yüzde 0,5 değer kaybetti.

Yurt içinde geçen haftanın son işlem gününde Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi yüzde 1,65 yükseliş kaydederken, döviz kurları ise değer kaybetti. Analistler, bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Genel Kurulunun ve açıklanacak şubat ayı cari işlemler dengesi verilerinin takip edileceğini ifade ediyor. BIST 100 endeksinin 82.500 puanın üzerinde tutunması durumunda 83.400 direncinin gündeme geleceğini belirten analistler, olası düşüşlerde ise 81.000 seviyesinin destek konumunda olduğunu kaydediyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.