Kimlik belgelerini sızdıran site Romanya’dan

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, yaklaşık 50 milyon yurttaşın kimlik bilgilerinin İnternet’e sızmasıyla ilgili başlattığı soruşturmada bilgileri yayınlayan İnternet sitesinin Romanya’da bulunduğunu tespit etti. Savcılık, Yüksek Seçim Kurulu’ndan da bilgi ve belge talebinde bulundu.

Milliyet’ten Türker Karapınar’ın haberine göre yurttaşların tüm kimlik ve adres bilgilerinin yer aldığı ‘Mernis’ isimli bir dosyayı paylaşan ‘Turkish Citizen Database’ isimli İnternet sitesinin sunucularının Romanya’da olduğu tespit edildi.

Bunun üzerine Bilişim Suçları Savcılığı, bilgiyi sızdıran kişilerin kimlik ve adresleri gibi bilgilerin Romanya tarafından Türkiye’deki makamlarla paylaşılması için adli yardım evrakı hazırlayarak Adalet Bakanlığı’na gönderildi. Bakanlıktaki evrakın önümüzdeki günlerde Romanya’da gönderilmesi bekleniyor.

Soruşturma, YSK’nın verdiği bilgilere göre şekillenecek
Öte yandan savcılığın, kimlik bilgilerinin internete sızmasının faturasının kesildiği YSK’dan da bilgi ve belge talebinde bulunduğu belirtildi.

YSK Başkanı Sadi Güven, aynı gün içinde iki açıklama yaparak sızmayı önce “Bilgi çalındı diye bir şey yok” diye reddetmiş, ardından sızan verilerin 2008 yılında siyasi partilerle paylaşılan dosyalarla uyumlu olduğunu söylemişti.

Savcılık, sızmayla ilgili soruşturmayı YSK’dan gönderilecek bilgi ve belgelerle şekillendirecek.

Ne olmuştu?
Pazar günü bir İnternet sitesi, 49 milyon 611 bin 709 Türkiye vatandaşının tüm kimlik bilgilerini İnternet’e sızdırmıştı. ‘Mernis’isimli dosyada yurttaşların açık adres bilgileri de yer alıyordu.

Sitede yer alan veritabanı bazı İnternet sitelerine de yüklenmiş, çevrim içi olarak sorgulamaya da açılmıştı.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise, konuyla ilgili soruşturma başlatmıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.