Beşiktaş’ın Yeni Stadı Taraftarsız Açıldı

Fotoğraf: İstanbul’da yapımı tamamlanan Vodafone Arena Stadyumu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan (ortada), Başbakan Ahmet Davutoğlu (so l2) ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün (sağda) katılımıyla açıldı. ( Bülent Doruk – Anadolu Ajansı )


 

İnönü Stadı Mayıs 2013’te başlayan yıkımının ardından bugün düzenlenen törenle “Vodafone Arena” adıyla yeniden açıldı. Açılışa taraftarlar kabul edilmezken, protokol açılışı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.

Bianet’te yer alan haberde, stat açılışının kurdele kesilerek yapıldığı törene eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile eski Meclis Başkanı Bülent Arınç da katıldı.

Taraftarlar ise statla, yarın saat 20.00’de oynanacak Beşiktaş-Bursaspor maçıyla tanışacak.

Tayyip Erdoğan kurdeleyi kesmeden önce, “Tüm spor camiamıza sporseverlere milletimize hayırlı olsun diyor bu dua ve temenniyle kurdeleyi kesiyoruz. Ya Allah bismillah…” diyerek kurdeleyi kesti.

Açılışın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman stadın ortasında paslaştılar.

Stat açılışında konuşan Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Fikret Orman, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ise şunları söyledi:

Başkan Orman’dan Erdoğan’a övgüler

“Bugün Beşiktaş’ımız evine döndü, Kara kartal evine döndü. Atatürk’ün takımı olan, halkın takımı olan Beşiktaş’ımız evine döndü. Halkın takımı olan Beşiktaş’ımız, halkın Cumhurbaşkanının önderliğinde açılışını yapacak.

“Değerlerimizi koruyarak bugünlere kadar geldik. Her zaman  halkın takımı olduk.  Beşiktaş Kulübü bu ülke için şehitler vermiştir. Değerlerimizi koruyarak her zaman halkın takımı olduk.

“Sayın Cumhurbaşkanım sizi biliriz, ahde vefayı bilirsiniz. Beşiktaş Kulübü de bilir. Allah razı olsun.

“İstanbul’un Kadir ağabeyi Sayın Kadir Topbaş, siz de sağolun her zaman destek oldunuz.

“En çok da bize inanan aziz Beşiktaş’ın taraftarlarına teşekkür etmek istiyorum; sağ olsunlar, var olsunlar.

“Türkiye son 14 yılda her alanda olduğu gibi spor  alanında da büyük ilerleme kaydetmiştir. Stadın mimarisinde bin sene önce İstanbul’daki Kolezyum’dan esinlenildi. Fikir babalarından biri de Cumhurbaşkanımızdır.

“Vodafone Arena, Türkiye’nin ilk akıllı stadı, dünyanın da en akıllı statlarından biri. Harika bir dijital deneyim yaşatacağız. Çimin altında hem ısıtma, hem de soğutma sistemleri var.

“Stadımızda en düşük bilet fiyatından girenle, en yüksek bilet fiyatı ile giren aynı kalitede hizmeti alacak.

“Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız, siz olmasaydınız bugün bu coşkuyu yaşayamayacaktık. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız, siz Karakartal’ın evine dönüşünün gizli kahramanısınız.”

Erdoğan: Beşiktaş camiasının stadın hakkını vereceğine inanıyorum
“Açılışını yapmak üzere bir araya geldiğimiz Vodafone Arena’yı demek zor geliyor bana ama Kartalımızın yeni stadının yeni yuvasının hayırlı olmasını diliyorum.

“İyi gününde kötü günüde takımının yanında olan Beşiktaş taraftarı farkını hep ortaya koymuştur.

“İnanıyorum ki bu stadın hakkını Beşiktaş camiası verecektir. Mekanlarından bir ruhu olduğu söylenir. Tabi sıradan bir eser değil yaklaşık 100 milyon dolar değerinde, 42 bin koltuk kapasiteli…

“Geçtiğimiz 13 yılda neler yaşandığını görmek için geçmişe bir bakmak lazım. 4 büyüklerle sınırlı değil sadece. Daha önce Fenerbahçe ve Galatasaray statlarına kavuştu.

“Önce Kasımpaşa daha sonra Beşiktaş statlarına kavuştu ve son olarak Trabzonspor da kısa bir süre sonra stadına kavuşacak.”

Davutoğlu: Kartal, Selçuklu’nun sembolüdür
“Herhangi bir sosyal topluluk gibi spor kulüplerinin de varlıklarını koruması için 3 asgari şart vardır. Birincisi, sağlam bir geleneğe sahip olması.

“Hepimiz şahidiz ki, Beşiktaş çok sağlam bir geleneğe sahip. Kartal, Selçuklu’nun sembolüdür. 1903 yılında Beşiktaş doğduğunda, devletimizin kalbi Dolmabahce ile Yıldız Sarayı arasında atıyordu.

“Beşiktaş o gün bugündür devletiyle birlikte yürüdü, devletiyle birlikte sevinip üzüldü. Siyah-beyaz renkler, Balkan Savaşı’ndaki acıların varlığıyla, aynı zamanda milletin ıstırabıyla şekillendi.

“İkinci şart, ona uygun bir insan unsuruna sahip olmak. Şundan büyük bir memnuniyet içinde bahsedebiliriz ki, Beşiktaş taraftarı en sağlam aidiyet bağıyla bağlı taraftarların başında gelir.

“Üçüncü şart da sağlam bir altyapı. Bu olmazsa sporda sürekli başarı sağlamak imkansızdır. Bugün Beşiktaş kulübü, bu statla kendini garanti altına almıştır.”

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.