Kadir Has’ta Yeni Medya ve Büyük Veri tartışılıyor

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü tarafından İnternet ve mobil iletişim ortamlarının çeşitli alanlardaki dönüştürücü etkilerinin ortaya çıkartılması amacıyla her yıl Nisan ayında düzenlenen Yeni Medya Konferansları’nın beşincisi 21 Nisan Perşembe günü Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde yapılacak.

Geçtiğimiz yıl 20 bini aşkın izleyicinin salonda ve webTV canlı yayından izlediği etkinliğin bu yılki teması ‘Yeni Medya ve Büyük Veri’ olarak belirlendi.

Ülkemizin YENİ MEDYA ile BÜYÜK VERİ ilişkisini, gerek teorik gerekse pratik birikim ve deneyimleriyle paylaşacak seçkin akademisyen ve uzmanların Türkiye ve dünyadan örneklerle yapacağı sunumlarda,

– “Yeni Medya’da verinin anlamı nedir? Veri neden önemli, kimler için önemli? Veri ile Büyük Veri arasındaki farklılıklar neler? Büyük Veri ve ilişkin kavramlar nelerdir? Dijital Dönüşüm’de verinin kurum ve kuruluşlar için önemli ne?”

– “Küçük İçgörü > Büyük Veri denklemi neden doğru? İçgörü (Insight) kavramı kurum ve kuruluşlar için neden önemli?  Büyük Veri yığınlarının anlamlı içgörülere dönüşüm süreci nasıl olmalı? Veri nasıl toplanmalı, nasıl analiz edilmeli, nasıl karara dönüşmeli?”

– “Sosyal Medya Büyük Veri için neden önemli? Hangi sosyal medya platformundan nasıl veri toplanır? Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformlarının Büyük Veri açısından avantajlı, dezavantajları karşılaştırmalı olarak nelerdir?”

– İnternet ortamında Büyük Veri, nasıl bir süreçte toplanmakta, analiz edilmekte ve anlamlandırılmakta? Bunun için hangi Büyük Veri araçları kullanılmakta? Herhangi bir kurum ya da kuruluş bu Büyük Veri araçlarını ne şekilde kullanabilir ve ne tür ekipman ve insan kaynağına ihtiyaç vardır? Hangi sektörler Büyük Veri’ye en çok ihtiyaç duymakta ve neden? Büyük Veri araçları nereye doğru evrilmekte? Gelecekte bizi neler bekliyor?

– Sosyal Medya üzerinden Büyük Veri toplama araçları nelerdir? Sosyal TV nedir? Reyting Ölçümlemesi nedir, nasıl yapılır? Yeni Medya’da tüketici davranışları nasıl analiz edilir? Markaların tüketici verilerini ve içgörülerini nasıl kullanmalı, nasıl anlamlandırmalı?

– “Büyük Veri sadece ticari olarak değerlendirilecek bir meta mıdır? Veri’nin sosyal boyutları nelerdir? Kullanıcı-veri ilişkisi nasıl olmalıdır? Kurum ve kuruluşlar veri kullanımına hangi etik çerçevede yaklaşmalılar?

– Büyük Veri Eğitimleri nasıl verilmeli?

gibi sorulara yanıt aranacak.

Yeni Medya’yı 2004 yılından itibaren akademik gündemine alan Kadir Has Üniversitesi, Büyük Veri ile ilgili tüm birey, kurum ve kuruluşları, 21 Nisan 2016 Perşembe günü Cibali Kampüsü’nde akademi ile sektörün buluşacağı #YeniMedya16 Konferansı’na çağırıyor.

Kayıt ve detaylı bilgi için: http://yenimedyakonferansi.com

 

21 nisan

#YeniMedya16 Konferansı’na kimler katılmalı?

 • İşini veriye dayalı analizlerle yöneten ve yönetmeyi planlayan her sektörden kurum ve kuruluşun tepe yöneticileri
 • İş ve organizasyonel süreçlerini dijitalleştiren ve dijitalleştirmeyi planlayan ve bu bağlamda veriyle iş yapma önceliği ve vizyonuna sahip kurum ve kuruluşların Bilgi-İletişim Teknolojileri ve Satış-Pazarlama Birimleri yöneticileri ve çalışanları
 • Pazarlama, Reklamcılık, Halkla İlişkiler ve Medya gibi veri kavramının iş yapma biçimini radikal biçimde dönüştürmekte olduğu sektörlerde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların yönetici ve çalışanları
 • Üniversitelerin İşletme, Pazarlama, Yönetim, Mühendislik ve İletişim gibi uzmanlık alanlarında eğitim alan/veren ve veri kavramını kendi uzmanlık alanını uyarlayarak interdisipliner bakış ve beceri kazanmak isteyen öğrenci ve akademisyenler
 • Yeni Medya’nın veri kavramını nasıl değiştirdiğine ilişkin bilgi sahibi olmak isteyen her türlü iş kolundaki meraklı/ilgili girişimci, çalışan ve öğrenciler


#YeniMedya16 Konferansı Programı

21 Nisan 2016 Perşembe 12:00-18:30

Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü, D-Blok Büyük Konferans Salonu

Ana Tema : YENİ MEDYA VE BÜYÜK VERİ
Moderatör : Dilara Eldaş

12:00-13:00 KAYIT VE TANIŞMA

13:00-13:15 AÇILIŞ KONUŞMALARI

 • Prof. Dr. Sevda Alankuş (KHÜ İletişim Fakültesi Dekanı)
 • Prof. Dr. Mustafa Aydın (KHÜ Rektörü)

13:15-14:45 BÜYÜK VERİ KAVRAMLARI VE YENİ MEDYA

 • 13:15-13:45 Yeni Medya’da Veri’nin Büyük Dönüşümü

“Yeni Medya’da verinin anlamı nedir? Veri neden önemli, kimler için önemli? Veri ile Büyük Veri arasındaki farklılıklar neler? Büyük Veri ve ilişkin kavramlar nelerdir? Dijital Dönüşüm’de verinin kurum ve kuruluşlar için önemli ne?”

Dr. Uğur Özmen (Bilgi Üniversitesi)

 • 13:45-14:15 Büyük Veri’den Anlamlı İçgörüye..

“Küçük İçgörü > Büyük Veri denklemi neden doğru? İçgörü (Insight) kavramı kurum ve kuruluşlar için neden önemli?  Büyük Veri yığınlarının anlamlı içgörülere dönüşüm süreci nasıl olmalı? Veri nasıl toplanmalı, nasıl analiz edilmeli, nasıl karara dönüşmeli?”

Ender Akpil (Philogica)

 • 14:15-14:45 Sosyal Medya ve Büyük Veri

“Sosyal Medya Büyük Veri için neden önemli? Hangi sosyal medya platformundan nasıl veri toplanır? Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformlarının Büyük Veri açısından avantajlı, dezavantajları karşılaştırmalı olarak nelerdir?”

Mustafa Savaş (Kimola)

 

14:45-15:00 ARA

15:00-16:30 YENİ MEDYADA BÜYÜK VERİ UYGULAMALARI

 • 15:00-15:30 Büyük Veri hangi araçlarla nasıl toplanır?

İnternet ortamında Büyük Veri, nasıl bir süreçte toplanmakta, analiz edilmekte ve anlamlandırılmakta? Bunun için hangi Büyük Veri araçları kullanılmakta? Herhangi bir kurum ya da kuruluş bu Büyük Veri araçlarını ne şekilde kullanabilir ve ne tür ekipman ve insan kaynağına ihtiyaç vardır? Hangi sektörler Büyük Veri’ye en çok ihtiyaç duymakta ve neden? Büyük Veri araçları nereye doğru evrilmekte? Gelecekte bizi neler bekliyor?

Taylan Tandoğan (Hitachi Data Systems)

 • 15:30-16:00 Sosyal Medya verileriyle reyting nasıl ölçülür?

Sosyal Medya üzerinden Büyük Veri toplama araçları nelerdir? Sosyal TV nedir? Reyting Ölçümlemesi nedir, nasıl yapılır? Yeni Medya’da tüketici davranışları nasıl analiz edilir? Markaların tüketici verilerini ve içgörülerini nasıl kullanmalı, nasıl anlamlandırmalı?

Zeynep Gabralı/Gencay Evirgen (Somera)

 • 16:00-16:30 Büyük Veri ile Turizm sektöründe yenilikçi fırsatlar

“Turizm sektörü için Büyük Veri’nin anlamı ne? Büyük Veri kullanılmadan önce sektörde durum nasıldı? Büyük Veri neleri ve ne şekilde değiştirdi? Bunun turzim şirketlerine ve tüketiciye faydaları ne oldu? Türkiye, turizm alanında Büyük Veri kullanımıyla nasıl bir rekabet avantajı yaratabilir?”

Nuri Özlü (Met Global)

 • 16:30-17:00 Büyük Veri ve Etiği

“Büyük Veri sadece ticari olarak değerlendirilecek bir meta mıdır? Veri’nin sosyal boyutları nelerdir? Kullanıcı-veri ilişkisi nasıl olmalıdır? Kurum ve kuruluşlar veri kullanımına hangi etik çerçevede yaklaşmalılar?

Yrd. Doç. Dr. Aslı Telli Aydemir (Şehir Üniversitesi)

 

17:00-17:15 ARA

17:15-18:30 PANEL : Büyük Veri Eğitimleri nasıl verilmeli?

Panelistler:*

 • Prof. Dr. Hasan Dağ (Kadir Has Üniversitesi-MIS Bölüm Başkanı) MODERATÖR
 • Doç. Dr. Mehmet Aydın (Kadir Has Üniversitesi-MIS Bölümü)
 • Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Bozdağ (Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü)
 • Doç. Dr. Tarcan Kumkale (Kadir Has Üniversitesi – Psikoloji Bölümü)

* Alfabetik sırayla yazılmıştır.

 


 

KONUŞMACILAR

DİLARA ELDAŞ

Yeni Medya İçerik Direktörü

LINKEDIN

PROF. DR. SEVDA ALANKUŞ

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı

LINKEDIN

PROF. DR. MUSTAFA AYDIN

Kadir Has Üniversitesi Rektörü

LINKEDIN

DR. UĞUR ÖZMEN

Bilgi Ünversitesi MBA Yüksek Lisans Programı Öğretim Üyesi

LINKEDIN

ENDER AKPİL

Philogica Değer Üretim Direktörü

LINKEDIN

MUSTAFA SAVAŞ

Kimola Kurucusu

LINKEDIN

TAYLAN TANDOĞAN

Hitachi Data Systems Satış Ekip Lideri

LINKEDIN

GENCAY K. EVİRGEN

Somera CEO su

LINKEDIN

ZEYNEP GABRALI

Somera Strateji Direktörü

LINKEDIN

NURİ ÖZLÜ

MetGlobal İş Zekası Direktörü

LINKEDIN

YRD. DOÇ. DR. ASLI TELLİ AYDEMİR

Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi

LINKEDIN

PROF. DR. HASAN DAĞ

Kadir Has Üniversitesi Yönetim Bilgi Sistemleri Bölüm Başkanı

LINKEDIN

DOÇ. DR. MEHMET AYDIN

Kadir Has Üniversitesi Yönetim Bilgi Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi

LINKEDIN

YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM BOZDAĞ

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Üyesi

LINKEDIN

DOÇ. DR. TARCAN KUMKALE

Kadir Has Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi

LINKEDIN

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.