Tavşanlı’da siyanürlü dereden su içen hayvanlar öldü

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine bağlı Dulkadir köyünde, henüz belirlenemeyen nedenle hastalanan keçilerin emzirdiği yaklaşık 150 oğlak ile bir büyükbaş hayvanın öldüğü bildirildi.

Köyde yaşayan Muzaffer Sözer (66), son 15 günde ağılındaki yaklaşık 150 oğlağın süt emdikten sonra öldüğünü, bunun üzerine durumu İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerine bildirdiğini söyledi.

Dünya Bülteni’nde yer alan habere göre hayvanların ölümlerinin, köyün içinden geçen dereden su içmelerinin ardından başladığını iddia eden Sözer, şöyle konuştu:

“Köyümüzün içinden bir dere geçiyor. Önce deredeki kurbağaların öldüğünü gördük. Hayvanlardan bir kısmı da bu dereden su içmişti. Keçilerim ise suyu içtikten sonra hastalandılar. Akşam olduğunda keçilerden süt emen oğlaklar ölmeye başladı. Günde yaklaşık 10 oğlak öldü. Ölen oğlakları köpeklere yedirmek için kestiğimde karnında beyaz sıvı birikintisi olduğunu gördüm. Son olarak da bir ineğim öldü.”

Sözer, köyün yakınında Eti Gümüş AŞ’ye ait tesislerin bulunduğunu hatırlatarak, yağmurdan sonra köyün yakınındaki dereye siyanür karışmış olabileceğini ileri sürdü.

Kütahya Valisi Şerif Yılmaz da yaşanan hayvan ölümlerinin araştırılmasıyla ilgili İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünü görevlendirdiğini belirtti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.