Erdoğan şiiri nedeniyle Alman mizahçıya inceleme başlatıldı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret incelemelerine bir yenisi eklendi. Ancak bu defa adres Türkiye değil, Almanya. ZDF kanalında yayınlanan programında Erdoğan ile ilgili şiir okuyan Böhmermann hakkında Mainz Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Almanya’da Mainz savcılığı, 20 kişininin suç duyurusunda bulunması üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı sert ifadeler kullanan mizahçı Jan Böhmermann hakkında inceleme başlattı.

Mainz Başsavcısı Andrea Keller, incelemenin nedeninin yabancı kurum ve devlet adamlarına hakaret şüphesi olduğunu söyledi.

İnceleme kapsamında Böhmermann’ın ZDF kanalında yayınlanan “Neo Magazin Royale“ adlı programda Erdoğan’la ilgili şiiri okuduğu görüntü istenecek.

Mainz Başsavcılığı, Adalet Bakanlığı’ndan da Türkiye’nin suç duyurusunda bulunup bulunmayacağını soracak.

Spiegel: Hapis cezası ihtimali zayıf

Haberi duyuran Spiegel Online, Böhmermann’ın hapis cezasına çarptırılmasının zayıf ihtimal olduğunu, okunan şiirin hakaret olarak görülüp görülmemesinin de yeni tartışmalara yol açabileceğini yazdı.

Soruşturmanın davaya dönüşmesi için Türkiye’nin de başvurusu gerekiyor.

Bu başvurunun yapılması durumunda federal hükümetin de iznine ihtiyaç var.

Böhmermann’ın tepki çeken şiiri

Jan Böhmermann, ZDF’de 31 Mart’ta yayınlanan “Neo Magazin Royale“ programında tartışılan şiiri okumuş, tepkiler üzerine YouTube ve ZDF, programı internet sayfalarından silmişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.