Gözaltına alınan gazeteciler serbest bırakıldı

Kapatılan Karşı gazetesinin eski çalışanlarına yönelik operasyonda gözaltına alınan gazeteciler Değer Özergün, Bayram Kaya ve Kutlu Esendemir serbest bırakıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ‘Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’ (FETÖ/PDY)  soruşturması kapsamında dün gözaltına alınan bir polis ve yedi gazeteci, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İsmail Uçar tarafından dün sabah saatlerinde başlayan ifade alma işlemi saat 23.00 sularında sona erdi.

Karşı gazetesinin eski sahibi Turan Ababey tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilirken gazetenin o dönemki sorumlu yazıişleri müdürü Mehmet Bozkurt, haber müdürü Murat Kazancı, gazetenin muhabiri Emre Erciş adli kontrol uygulanması talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Gazeteciler Değer Özergün, Bayram Kaya, Kutlu Esendemir ve polis memuru Mesut Babacan ise savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı. Soruşturmada yine eski Karşı muhabiri Ufuk Köroğlu hakkında da gözaltı kararı çıkarıldığı ancak yurtdışında olduğu belirtildi. Esendemir dışındaki isimler hakkında yurtdışına çıkış yasağı getirildi.

Savcı, gazetecilerin 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasına ait gizli bilgi ve belgeleri ‘Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) isteği doğrultusunda Karşı gazetesinde yayınlayarak ‘kamuoyu algısı oluşturmaya’ çalıştıklarını öne sürüyor. Gözaltına alınan gazeteciler ‘gizliliğin ihlali’, ‘silahlı terör örgütüne üyelik’ ve ‘darbeye teşebbüs’le suçlanıyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.