Panama Belgeleri|Le Pen’in mal varlığını gizlemek için ‘komplike bir offshore sistemi’ kurduğu ortaya çıktı

Sızdırılan 11.5 milyon Panama belgelerinin boyutları giderek farklı siyasetçilere uzanıyor. Fransız Le Monde gazetesinin haberine göre aşırı sağcı Ulusal Cephe’nin lideri Marine Le Pen’in mal varlığını gizlemek için ‘komplike bir offshore sistemi’ kurduğu ortaya çıktı.

aljazeera.com.tr’de yer alan haberde, bu sistem nasıl işlediği de anlatıldı. Ulusal Cephe’nin parti olarak vergi kaçırma sisteminin merkezindeki kilit isim Frederic Chatillon.

Chatillon, parti üyeleri arasında iletişimin kurulması için Riwal adlı şirket kurdu. 2012’de tam da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sonra, 316 bin euroluk parayı şirketin hesabından çekip, Fransa dışına çıkardı.

Sahte faturalar ve pararan şirketler aracılığıyla Fransa dışına çıkarılan para Hong Kong, Singapur, Virgin adaları ve Panama’ya gönderildi.  Bu şekilde Fransız kara para aklama ile mücadele sistemi de atlatılmış oldu.

Daha sonra Le Pen’in yardımcısı Chatillon, parayı Hong Kong veya diğer ‘vergi cenneti’ ülkelerden çekip, Lüksemburg’daki başka bir tanıdık şirketin hisselerinden satın alıyor.

Böylece Fransa’dan uzakta para vergiden kaçırılıp faiz kazanmaya devam ediyor.

AFP aljazeera.com.tr’un hazırladığı bilgi grafiği de  kara paranın nasıl aklandığını gösteriyor:

kara-para-nasil-aklanir

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.