Üç Gazeteci Gözaltına Alındı

Millet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Değer Özergün, Zaman Gazetesi muhabiri Bayram Kaya ve Aydınlık Gazetesi muhabiri Mehmet Bozkurt gözaltına alındı. Karşı Gazetesi muhabiri Ufuk Köroğlu’nun ise evine baskın yapıldı ancak Köroğlu’nun yurtdışında olduğu için gözaltına alınmadı.

Medyaradar’ın haberine göre baskınlar sabah saatlerinde gerçekleşti. Haber sitesi Bozkurt’un Karşı gazetesi yöneticiliği yaptığı dönemle ilgili olarak suçlandığını, operasyonların Mali Şube tarafından yapıldığını yazdı.

Gazetecilerin gözaltına alınmasının ardından Köroğlu İngilizce eğitimi için yurtdışında olduğunu belirterek şu tweetleri paylaştı:

“Havuz medyası ‘paralel muhabir’ kaçtı diye yazmadan ben açıklama yapayım. 17 Aralık’tan 1 Kasım 2015’e kadar yaklaşık 23 ayda üç kere işsiz kaldım. Sabah’tan çıkarıldım, iyi işler yaptığımız Karşı 65 günde kapandı. Karşı’nın kapanmasından 6 ay sonra işe başladığım Millet Gazetesi’nden ise kayyum atanmasının hemen ardından ‘polis zoruyla’ çıkarıldım. 17 Aralık sabahı başlayan süreçte inanarak operasyonu savundum. Bence ileride değeri anlaşılacak çok önemli haberlere imza attım. Gururla gösterdiğim, sürecin el kitabı olacak bir kitap çalışmasına da sevgili arkadaşım/üstadım @AhmettDonmez [Ahmet Dönmez] ile emek verdim.

“AKP’nin tek başına iktidar olduğu, benim ise işsiz kaldığım 1 Kasım’ın ardından uzun bir tatile çıktım. Oldukça iyi geldi. Ocak 2016’da İstanbul’a döndüm. Aç kalmaya, çalışmamaya mahkum edildiğimi görüp yeni bir kariyere yelken açmak istedim. Yıllardır eksikliğini hissettiğim, bilmeden nasıl gazetecilik yaptığımız ayrı bir tartışma konusu olan (!) ‘ingilizce’ eğitimine yöneldim. Eğitimime uzaklarda devam etmeye karar verdim. Çalışmamaya mahkum ederek bu eksikliğimi giderme fırsatı açan AKP iktidarına teşekkür :). Bu arada eğitimimi Sabah Gazetesi’ne açtığım ‘işe iade davası’nı kazanarak aldığım tazminatla finanse ediyorum. Meraklılara duyurulur.”

 

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://bianet.org/bianet/medya/173598-uc-gazeteci-gozaltina-alindi

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Geri İzleme: Gözaltına alınan gazeteciler serbest bırakıldı | Dağ Medya

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.