“Hak ve özgürlükler bakımından Türkiye’den daha ileri ülke yok”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Maruz kaldığı yüksek birçok terör tehdidiyle mukayese edildiğinde hak ve özgürlükler bakımından Türkiye’den daha ileri standartta bir ülke yoktur. Bu hakkın, ülkemize ve milletimize teslim edilmesini özellikle bekliyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin başkenti Washington’da, düşünce kuruluşu Brookings Entitüsü’nde düzenlenen panelde konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Diyarbakır’daki saldırı

“Diyarbakır’da güvenlik güçlerimizi hedef alan terör saldırısını en şiddetli şekilde lanetlediğimi belirtmek istiyorum. Hain saldırıda 7 emniyet mensubumuz şehit oldu, 13 emniyet mensubumuz ve 14 sivil vatandaşımız yaralandı.

“Bu saldırılar, bizim terörle mücadele azmimizi kesintiye uğratmayacaktır. Terör örgütü, köşeye sıkıştıkça bu tür eylemlerle alçak ve kirli yüzünü de ifşa etmektedir. Milletimizin basireti ve desteğinin yanında, güvenlik güçlerimizin kararlılıklarıyla inşallah terör belasını bu ülkenin önünde bir engel olmaktan çıkaracağız.

‘Tahammülümüz kalmadı’

“Çeşitli kılıflar altında himaye gören terör, maalesef aldığı bu cesaretle ülkemizi, vatandaşlarımızı hedef almayı sürdürüyor. Bizim, buna tahammülümüz kalmamıştır. Bu saldırıların, Avrupalı ülkeler başta olmak üzere tüm dünyanın PKK terör örgütünün ve uzantılarının geçek yüzlerini görmelerine vesile olmasını diliyorum.

“Türkiye, dünyanın en eli kanlı terör örgütlerinin ortak hedefi durumunda. Buna rağmen demokrasiden, özgürlüklerden, hukuk devletinden taviz vermeden mücadelemizi sürdürüyoruz.

“Maruz kaldığı yüksek birçok terör tehdidiyle mukayese edildiğinde hak ve özgürlükler bakımından Türkiye’den daha ileri standartta bir ülke yoktur. Bu hakkın, ülkemize ve milletimize teslim edilmesini özellikle bekliyorum.”

‘Hiçbir semavi dinin terörle bağdaştırılmasını kabul edemeyiz’

“Antisemitizme karşı olduğumu başbakanlığımın ilk yılında açıklamış bir liderim. Aynı şeyi Batı’dan bekliyorum. Onların da İslamofobiayı aynı şekilde insan suçu olarak açıklamaları gerekir. Bu dinin bir mensubu, bir Müslüman olarak bütün bu iddiaları reddediyoruz.

“Esasen hiçbir semavi dinin terörle bağdaştırılmasını kabul edemeyiz. Terör gibi dünyanın her yerinde insanları hedef alan bir vahşetin hangi dinde yeri olabilir? Lunapark’ta oyun oynayan, annesinin elinden tutup pazara giden çocukları öldüren bir anlayışın hangi dinde yeri olabilir?”

Rusya ile ilişkiler

“İlişkilerimiz Rus yönetiminin son yıllardaki politikaları yüzünden zaten yıpranmaya başlamıştı. 24 Kasım’da yaşanan uçak hadisesinden sonra Rusya ile sıkıntılı bir dönem yaşıyoruz.

“Türkiye ve Rusya aynı coğrafyada birbirleriyle etkileşim içerisinde olan önemli ülkelerdir.

Kıbrıs sorunu

“Kıbrıs meselesinde garantör ülke olarak kalıcı çözümcen yana kararlılığımız sürüyor.

“Kıbrıs’ın tamamının su ihtiyacını karşılayacak projeden adanın her iki halkının da yararlanabilmesini arzu ederiz.

İsrail ve Filistin

“Netenyahu’nun telefonla özür dilemesinden sonra İsrail’le görüşme süreci başladı.

“İsrail’in Gazze ambargosunu kaldırması önemli bir başlık. Su sıkıntısı da var. Tekliflerimizi İsrail tarafına ilettik.

“İsrail ile Nisan ortasında yapılacak görüşmeler sonucunda olumlu bir netice sağlayabilmeyi umuyoruz.

“Terör, düzensiz göç, ırkçılık düşmanlığı gibi tehlikelere karşı her ülkenin çözüm araması gerekir. Terör saldırılarının hedefi olmayan ülke neredeyse kalmadı.

PYD-PKK

“”PYD, DAİŞ’e karşı saldırıyor, dolayısıyla iyi bir örgüttür.”Böyle bir anlayışı kabul etmemiz mümkün değil. PKK bizim için neyse PYD de o’dur.

“DAİŞ’e karşı mücadele ettiği söylenerek PYD ve YPG’nin iyi ör güt olduğunun söylenmesini kabul etmemiz mümkün değildir.

Başta ABD olmak üzere müttefiklerimiz ile dayanışma ve güçlü işbirliği içerisinde hareket ediyoruz.”

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Erdoğan, bir soru üzerine, Türkiye’de cezaevlerinde anayasayla teminat altına alınan basın hürriyeti kapsamında hükümlü ve tutuklu hiçbir gazeteci bulunmadığını söyledi.

‘Tutuklu gazeteci yok’

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Erdoğan, bir soru üzerine, Türkiye’de cezaevlerinde anayasayla teminat altına alınan basın hürriyeti kapsamında hükümlü ve tutuklu hiçbir gazeteci bulunmadığını söyledi.

“Bunlar, buralarda çok farklı şekilde ifade ediliyor. İçeri girerken, orada bazı bağıran çağıranları gördüm. O bağıran çağıranlar da bu işi bildikleri için bağırıp çağırmıyorlar. Türkiye’de ilk defa yapılmış, halkın seçtiği cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 52 ile Cumhurbaşkanı seçilmiş olan Erdoğan’a karşı burada illegal bir görüntü sergiliyorlar.”

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.imctv.com.tr/erdogan-hak-ve-ozgurlukler-bakimindan-turkiyeden-daha-ileri-ulke-yok/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.