Göbeklitepe’de Dev Klasik Müzik Festivali Düzenleniyor

Harita: GoogleMap ekran görüntüsüdür


 

Şanlıurfa’da dünya çapında bilinen en eski tapınak kabul edilen Göbeklitepe için dev klasik müzik festivali düzenleniyor.

Göbeklitepe’nin bilinirliğini artırma ve turizmin merkezi olmasını sağlamak amacıyla düzenlenecek festival, daha önce Farid Farjad, Itzhak Perlman gibi dünyanın önde gelen klasik müzik sanatçılarını Türkiye’ye getiren Piu Entertainment tarafından Kasım ayında yapılacak.

Stitched Panorama

İstanbul ve Şanlıurfa’da eş zamanlı gerçekleşecek Göbeklitepe Klasik Müzik Festivali dünyaca ünlü sanatçıları ve orkestraları ağırlamayı planlıyor. Organizasyon şirketi henüz sanatçıların isimlerini açıklamadı fakat festivalin kesin programı temmuz ayında duyurulacak.

Göbeklitepe Klasik Müzik Festivali’nden elde edilen gelirler, Göbeklitepe’nin tanıtımı için harcanacak.

Kazıların başladığı 1995 yılından itibaren uygarlığın kökeni hakkındaki görüşleri değiştiren Göbeklitepe, belki de tüm insanlığın tarihini baştan yazabilecek bir öneme sahip. Hayvan figürleriyle yontulmuş taşları ve T biçimli sütunlarıyla 12.000 yıllık dairesel yapılar, tarım devriminden ve hatta çanak çömlek yapımının icadından bile daha eski. Uzmanlar daha önce, avcı-toplayıcıların yerleşik düzene geçip tarım yapması sonucu anıtsal alanların yapıldığını düşünüyorlardı. Fakat tarıma geçilmeden önce avcı toplayıcı insanlar tarafından inşa edilen Göbeklitepe, tüm bu düşünce sistemini altüst etti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.