Akademisyen Meral Camcı tutuklandı

Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza verdiği için hakkında yakalama ve gözaltı kararı çıkarılan dördüncü akademisyen Meral Camcı tutuklama talebiyle çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Barış İçin Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza verdiği için hakkında yakalama ve gözaltı kararı olan Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı tutuklandı.

Meral, yurt dışından dönerek sabah saatlerinde ifade işlemleri için İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi’ne gitti. Emniyetten Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne getirilen Cancı, savcılıktaki ifadesinin ardından tutuklanması talebiyle 3. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Mahkeme Camcı hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklama kararı verdi. Camcı ile birlikte haklarında dava açılmış olan Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya, Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan ile Doç. Dr. Kıvanç Ersoy tutuklanmıştı.

Ne olmuştu?
Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı hakkında daha önce yakalama kararı çıkarılmış ama yurt dışında olması sebebiyle ifadesi alınamamıştı.

Camcı’yla birlikte hakkında yakalama kararı çıkartılan Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya, Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy 15 Mart’ta tutuklanmıştı.

Camcı, Türkiye’ye döneceğini duyuran bir mektup yazarak, “Barış sözümün arkasında duracağım, mücadeleye devam edeceğim” demişti.

Camcı ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildiriye imza attığı için İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü’nde görev yaptığı İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’ndeki işinden de atılmıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.