Kentsel Dönüşüme Alternatif Bakışlar

Bilgi Üniversitesi ve Münih Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Mimarlık Bölümü yüksek lisans öğrencileri 11- 20 Şubat tarihleri arası Studio X’te Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi üzerine çalışmalarını sergiledi. Çalışmalar, bölgedeki hak sahipleri ve kiracılar tarafından kurulan Okmeydanı Çevre Koruma Derneği’nin önerileri ve öğrencilerin bağımsız gözlemlerini içeriyor.

 

2016-02-18 22-15-42 Ekran görüntüsü

Karaköy
Haber&fotoğraf: Sadettin Demirel*

Mahkeme süreci devam ediyor
Okmeydanı semtinin geçmişi 1950’li yıllara dayanıyor. Köyden kente göç dalgasının başladığı o yıllarda vakıf arazisine kaçak gecekondulaşmayla kurulan semtin başından kara bulutlar bir türlü eksik olmadı. Vergisini veren, belediye tarafından da altyapı hizmetleri sağlanan semt sakinleri 1983 yılına kadar hiçbir yasal belgeye sahip değillerdi. Seçimden seçime tapu vaadiyle oyalanan bölge halkı ancak 1983 yılında sonradan tapu ile değiştirilecek tapu tahsis belgelerini alabildiler. Ama bölge halkının yaşadığı yerii güvence altına almak için tahsis belgeleri de çare olmadı. Semt Sakinleri belediyeler tarafından dayatılan imar projeleriyle mücadele etmek zorunda kaldı.

Semt sakinlerinin tapularını 36 yıldır alamamaları bir yana 2014 yılında yıkım tehdidi altında yaşayan semt Beyoğlu Belediye Meclisinin 6306 yasası kapsamında “riskli alan” olarak ilan edildi. Beyoğlu Belediyesi tarafından “Dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi” olarak tanıtılan imar projesinde ise mahkeme süreci devam ediyor.

2016-02-20 06-05-16 Ekran görüntüsü

Fotoğraf: Sadettin Demirel

 

 

Tabana kulak vermeye ihtiyaç var
Belediyenin imar planlarının analiz edildiği sergide sürdürülebilir bir kentsel dönüşüm için mahallelinin desteğinin alınması vurgulanıyor. Okmeydanı sakinlerinin istek ve talepleriyle gelişecek projenin tabana kulak veren bir yaklaşıma ihtiyacı olduğu belirtiliyor. Bu açıdan “Alternatif Bakışlar” sergisi de kentsel dönüşümde tabanın talep ve önerilerini içeren ilk çalışma niteliği taşıyor
İş yerleri ve kiracıların durumu belirsiz
Özellikle bölgede yer alan imalathaneler Okmeydanı sakinlerinin en büyük istihdam kaynaklarından biri. Mevcut projede iş yerlerinin konumunun spesifik olarak belirtilmeyişinden dolayı , stüdyo çalışmasında projenin Okmeydanı’nın mevcut sosyo-ekonomik yapısını değiştireceği düşünülüyor. Proje kapsamında aydınlatılmayan bir diğer konu ise kiracılar. Projenin uygulanması halinde semtteki kiracıların taşınmaktan başka çaresi yok. Çalışmada ise bu sorunlara bölge halkının katılımı ile şeffaf ve kapsamlı bir çözüm getirilmesi gerektiği dile getiriliyor.
Tarihi ve Yeşil Doku Korunacak
Fatih döneminde vakıf arazisi olarak sayılan Okmeydanı bölgesi sonrasında okçular talim yaptığı bir yer haline geldi. Özellikle restore edilen Okçular Tekkesi ve 30’dan fazla menzil taşları bölgenin vazgeçilmez tarihsel dokusunu oluşturuyor. Belediyenin dayattığı projede menzil taşlarının toplanarak bir açık hava müze yapılmak isteniyor, stüdyo çalışmasında ise konuya alternatif bir öneri getirilmiş. Hem semtin tarihsel dokusunu bozmayacak hem de kaybolan tarihsel mirasları canlı tutacak “ 30 menzil taşını içine alan bir “menzil taşları rotası” oluşturulmak isteniyor.

 

2016-02-20 06-21-02 Ekran görüntüsü

Ayrıca öğrenciler tarafından menzil taşlarının dış faktörlere karşı nasıl korunacağı ayrıntılı olarak sergideki çalışmalarla gösterilmiş. Böylelikle hem semtin tarihi dokusu korunacak hem de kaybolmaya yüz tutmuş tarihi miraslar dirençli hale getirilecek.

2016-02-20 06-21-51 Ekran görüntüsü

Sergideki bir diğer çalışma ise bölgedeki yeşil alanların korunması ve beton yığınları arasında kalmış semti “ istiflenmiş yeşil” alanlarla mahalle sakinleri için yaşanacak, nefes alınacak hale getirmek. Bunun için genelde binalar arasındaki boşluklar ve kullanılmayan alanlar düşünülüyor. Paydaşların iş birliğiyle sağlanacak çelik çatkı sistemlerle bölgede yeşil alanlar artırılacak. Bu alanlar semt sakinlerine terk edilecek, yeşil alanları istediği gibi organize etme hakkı  bölge halkının elinde olacak.

2016-02-20 06-22-43 Ekran görüntüsü

Alternatif Bakışlar sergisi sonraki kentsel ve çevre dönüşüm projelerine örnek olabilecek nitelikte bir çalışma. Çalışmanın nasıl sonuçlar doğuracağını ve Okmeydanı’ndaki kentsel dönüşümün geleceğini zaman gösterecek; ama yerel halkın istek ve önerilerini içeren çoğulcu bir çalışmanın, sivil girişimler arasındaki iş birliğiyle ortaya çıkması ümit verici bir gelişme.


 

*Sadettin Demirel , Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Son Sınıf Öğrencisi, Dağ Medya (Şubat 19- Mayıs 30 2016 ) stajyeri /sadettin3069@gmail.com


Kaynaklar

http://bianet.org/bianet/toplum/157245-mahkeme-okmeydani-imar-planlarini-durdurdu
http://bianet.org/bianet/toplum/155564-evimizi-almak-icin-yalan-soyluyorlar
http://xxi.com.tr/10897/okmeydanina-alternatif-bakislar/
http://www.arkitera.com/etkinlik/3352/okmeydanina-alternatif-bakislar1
http://www.sozcu.com.tr/emlak/okmeydaninin-kentsel-donusum-plani-iptal-edildi.html
https://mutlukent.wordpress.com/2014/06/07/okmeydaninda-neler-oluyor-erbay-yucak-ile-soylesi/


 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Veri Muhabiri - Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği (AVVGD) Yönetim Kurulu üyesi. Lisans eğitimini Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında tamamladı. Şu sıralar Kadir Has Üniversitesi'nde Yeni Medya bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Veri gazeteciliği ve veri görselleştirme ile ilgileniyor.

Benzer yazılar

3 Yorum

  1. Geri İzleme: DağMag’da Bu Pazar | Dağ Medya

  2. Geri İzleme: Kentsel Dönüşüme Alternatif Bakışlar – Sado'nun Gezegeni

  3. Geri İzleme: Kentsel Dönüşüme Alternatif Bakışlar – Sadettin Demirel

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.