Aktüel Arkeoloji, Yeni Sayısında Anadolu’nun Neopolitik Kenti Çatalhöyük’e Yer Veriyor

Aktüel Arkeoloji dergisi, 2016 yılına, yine özel bir konuyu derinlemesine inceleyerek giriyor. 49. sayısında dünyanın en tanınmış Neolitik kenti Çatalhöyük’ün son 20 yılını anlatan dergi, Anadolu ve uygarlık tarihi açısından son derece önemli olan mega kentte yaşayan toplumu, tarımsal faaliyetlerini ve inanç sistemlerini bütünüyle ele alıyor. Dergide ayrıca, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen Çatalhöyük’ün çevresindeki ilçe ve köylerde yaşayan çocuklara kenti tanıtmak, kültür varlıklarını koruma ve sahiplenme bilinci kazandırmak amacıyla kurulan Çatalhöyük Arkeoloji Atölyeleri de tanıtılıyor.

image003

Eski ve yeni Çatalhöyük, burada yaşayan insanlar, neolitik mega kentin çöküşü, tarım ve toplumsal hayat, öğütme taşları, çömlekçinin ayak izleri, yemek kapları ve Konya ovasındaki kalkolitik yaşama değinilen dergide, kentin tarihi her yönüyle inceleniyor. Derginin sayfaları arasında, “Ölülerini neden evlerinin altına gömüyorlardı? Ana Tanrıça inançları var mıydı, varsa bu inancın temeli neydi? Ana tanrıça figürinleri neyi ifade ediyordu? Sınıfsız bir toplum olarak kalmayı nasıl başardılar? Bu mega kent nasıl çöktü?” soruları da cevaplanıyor.

 

Çatalhöyük’ün hikâyesi, İngiliz Arkeolog James Mellaart’la 1961 yılında başlar. Daha önce hiç görmediği duvar resimleri ve mimari kalıntılar karşısında şaşkına dönen Mellaart, bu karşılaştıklarıyla Anadolu neolitiğinin kapısını aralar. Bereketin ve doğurganlığın sembolü olarak iki leopar tarafından korunan ana tanrıça, evlerin içinde tespit edilen boğa başları , sokakların oluşmasına imkân vermeyen birbirine bitişik evler, muhteşem bir neolitik kentin varlığını sunar. Elde edilen bilgiler Londra’da bir gazetede yayınlandığında, tüm dünyanın gözü Anadolu’ya, Konya’nın küçük bir kasabasına, volkanik Hasan Dağı’nın eteğine çevrilir. Çatalhöyük bir anda dünyanın en önemli yerleşimleri arasına girer ve sonraki yıllarda da bu ününü hiç kaybetmez.

 

Arkeoloji, mitoloji, tarih, sanat tarihi, kültür alanlarında seçilen özel çalışmaları; güncel, sade ve özgün bir dille okuyucuya anlatmayı benimseyen Aktüel Arkeoloji, ilk kez Temmuz 2007’de okuyucularla buluştu. Yılda yaklaşık 1.000 arkeolojik kazının yapıldığı Anadolu’yu odak alan dergi, Türkiye’nin bağımsız yayınlanan önemli yayınlarından biri olarak okurlarını sınırsız bir serüvenin tarihsel yolculuğuna çıkarıyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.