Foie Gras İçin Hayvanlara Böyle Zulüm Ediliyor

Kaz ve ördek ciğerinin yağlandırılması yoluyla elde edilen ‘Foie Gras’ isimli yiyecek için hayvanlara ciğerlerini geniş ve şişkin hale getirmek amacıyla işkence yapılıyor.

Foie gras ya da “yağlı ciğer” püresi, ciğerleri geniş ve şişmiş hale gelene kadar ördeklerin ve kazların zorla beslenmesiyle elde edilen bir üründür.

Veterinerlerden ve uzmanlardan edinilen bilimsel delillere göre foie gras üretimi sadece zalimce değil, aynı zamanda Avrupa Birliği gıda mevzuatlarına da aykırı. Her gün zorla beslemenin dışında, bu hayvanlar içinde hiç yer olmayan küçük kafeslere tıkılıyorlar. Bu işlemler, Avrupa Konseyi tarafından yapılan önerileri de ihlal ediyor.

Yapılan işlemlerde ördek ve kazların boğazına zorla geniş metal borular sokuluyor, ciğerleri normalin 10 katı şişiyor, vücutlarında çatlaklar oluşuyor ve o çatlakları fareler kemiriyor.

Konu ile ilgili hayvan hakları savunucuları yaptıkları açıklamada “Avrupalı yetkililer bütün bu olanları durdurmak için harekete geçmeli! Foie gras bütün Avrupa Birliği’nde yasaklanmalı. Avrupa Komisyonu’ndan ve Avrupa Birliği Tarım ve Balıkçılık Kurulu’ndan Foie Gras’ı kınayıcı bir tavır almasını isteyin.” açıklamasında bulundu.

Yorumlar

yorumlar

Post source : Çeviri: Gözde Y. Öztürk

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.