Basın Örgütleri Silivri’de|Tutuklu Gazetecilerden Yeni Yıl Mesajı

Türkiye Gazeteciler Sendikası(TGS), Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) ve PAK Medya İş Sendikası üyesi gazeteciler, tutuklu meslektaşlarına özgürlük için Silivri Cezaevi önünden gökyüzüne mavi balon bıraktı. 2016 yılının gazeteciler için özgürlükler yılı olmasını dileyen TGS Başkanı Uğur Güç, “Tüm gazeteciler için özgürlüğü sağlayana kadar, editöryal mücadeleyi sağlayana kadar devam edeceğiz.” dedi.

TGS ve PAK Medya İş Sendikası üyeleri, Silivri Cezaevi önüne gelerek tutuklu gazetecilere destek eylemi gerçekleştirdi. Burada basın açıklaması yapan TGS Başkanı Uğur Güç, “2014 yılına kapkara bir yıl dedik. Ama maalesef 2015 yılı AK Parti hükümeti gazeteciler üzerine bir karabasan gibi çöktü. Yüzlerce gazeteci yargılanıyor. 299’uncu maddeden onlarca açılmış hakaret davası var. Buna birçok gazeteci arkadaşımız gereksizce cezaevine atılarak esaret altında tutuluyor. 30 gazeteci arkadaşımız şuan cezaevinde. Bunun için 2016 yılı gazeteciler için umarım özgürlükler yılı olur.” dedi. Türkiye’de yüzlerce gazetecinin davalarla boğuştuğunu söyleyen Güç “2016 yılında daha büyük bir mücadele vermemiz gerekiyor. Gazeteciler olarak örgütlü bir şekilde sendikalarla daha büyük bir mücadele sergilememiz gerekiyor. Tüm gazeteciler için özgürlüğü sağlayana kadar, editöryal mücadeleyi sağlayana kadar devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

PAK Medya İş Sendikası adına konuşan Cihan Haber Ajansı Spor Editörü Halil İbrahim Ekiz ise şöyle konuştu: “Eğer bir ülkede adalet ve hukuk yoksa o ülke vatan değildir. Sedat Laçiner’in bu cümlesi çok önemli. İçeride olan meslektaşlarımızın bir an önce serbest bırakılması, kalemlerinin özgürlüğüne bırakılmasını istiyoruz.”

Tutuklu gazetecilere özgürlük için gökyüzüne balon bırakıldı.

TUTUKLU GAZETECİLERDEN YENİ YIL MESAJLARI

Açıklamaların ardından Silivri’de tutuklu bulunan Samanyolu Yayın Grubu Bakanı Hidayet Karaca, gazeteciler Mehmet Baransu, Can Dündar, Gültekin Avcı ve Erdem Gül’ün yeni yıl mesajları okundu.

SAMANYOLU YAYIN GRUBU BAŞKANI HİDAYET KARACA:

Silivri Cezaevi’nde tutulan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, cezaevinden yeni yıl mesajı verdi. Karaca mesajında şunları yazdı, “2016 yılı, özgürlükler, hukukun üstünlüğü ve demokrasinin günü olsun. 14 Aralık 2014’te gözaltına alındığımda ‘özgür Türkiye, özgür basın susmaz’ demiştim. 19 Aralık 2014’te zindana atılınca demokrasi nöbetine başladım. Demokrasi, hukuk, insan hakları, özgürlükler ve basın için bedel ödetiyorlar ya… olsun. Bu bedeli bugün tutuklu gazeteciler ödüyor. Bedenlerimiz tutsak ama düşüncelerimiz özgür dünyada ve tutsak edilemez. Bugünler geçecek. Nasıl bugün soğuk kış ortamı varsa aslında bu kış baharın geleceğine işarettir. İnanıyorum ki ülkemde insanımız; birlik, beraberlik, baskı görmeden, şiddete başvurmadan oturup fikirlerini paylaşacak ve kimse de düşüncelerinden dolayı hapse atılmayacaktır. Silivri’nin önünde demokrasi nöbeti tutanlara… Ülkemin her yerinden tutuklu gazetecilere destekte bulunanlara ve soğuk kış gününde sizler buraya kadar gelip yüreğinizi ortaya koymanıza teşekkürler. En yakın zamanda kara günlerin arkada kalıp özgür dünyada buluşacağız. 2016 yılının tüm insanlığa insanca yaşama, barış ve huzur getirmesi dileğiyle… Silivri zindanının soğuk duvarlarına takılmadan her yeni güne ümitle, azimle, inançla, huzur dolu günlerin geleceği ümidiyle uyanıyorum. Sizler gibi kalemini kırmayan, onurunu ve mesleğini ipotek ettirmeyen meslektaşlarıma selam olsun!”

CUMHURİYET GAZETESİ GYY CAN DÜNDAR:

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ise yeni yıl mesajında, “Biz burada hapishanede değil, karantinadayız. Çünkü bizi hapsedenler, korku gibi cesaretin de bulaşıcı olduğunu biliyor. Cesareti boğmak, korkuyu hakim kılmak istiyorlar. Ama sizler sayesinde yayılıyor cesaret virüsü..Korkuyu kırıyor. 2016, cesaretin yılı olsun ve basın üzerindeki zulüm son bulsun” ifadelerine yer verdi.

CUMHURİYET GAZETESİ ANKARA TEMSİLCİSİ ERDEM GÜL:

Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilci Erdem Gül cezaevinden şu mesajları iletti: “Sevgili arkadaşlar. Yılın son günü ve şuan itibariyle aramızda bizi ayıran duvar dışında birşey yok. O duvarı da ortadan kaldırmak için var gücünüzü sergilediğinizi görüyoruz. 2016, söz, yazı, ifade, örgütlenme ve daha iyi bir ülke istemenin önümdeki duvarların tümünü yıkacağımız bir yıl olsun.Hepinizin yeni yılını dostluk duygularımla kutluyorum.”

TUTUKLU GAZETECİ GÜLTEKİN AVCI:

Tutuklu gazeteci Gültekin Avcı mesajında şunları yazdı, “Özgür Basın için fikir mücadelesinin ateş hattına atılan tüm dostlara ve gazeteci meslektaşlarıma selam olsun. Gazetecilik ve düşünce namusunu korumak için kalemlerini satmayanlara ve faşizan kasırganın dinmesi için bir yerlerde saklanmayanlara, hür düşünce için onurla, dayanışmayla ve dürüstlükle meydanda olan değerli gazetecilere selam olsun. Türk basın tarihinin en kara ve en kritik bu döneminde kalemden sızan her bir mürekkep damlası bedenden dökülen kan muamalesi görüyor. Ama tarih bu dönemde gazeteciliğin yüz karalarını, kalem ve vicdan fahişelerini yazdı. Özgür basın için fırtınanın ortasında, gazetesinde ve meydanda dimdik duran, korkudan sığınacak bir liman aramayan sizler gibi gerçek gazetecileri de yazdı. Yarının bugünden daha iyi olacağı hususunda doğrusu umutlu değilim. Ama yine de sizler gibi vicdanlarını, kalemlerini, gazeteciliği ve hepsinden öte insanlığını satmayan umut fenerleri var. Umarım bir gün Saray faşizminin kararttığı basın yolları, hep sizler gibi özgürlük ve dürüstlük kandilleriyle aydınlanır. Bu duygularla yeni yılınızı kutlar, basına çöken karanlığın yırtıldığı gerçek şafaklarda buluşmak ümidiyle… Saygı ve sevgilerimi sunarım”

TUTUKLU GAZETECİ MEHMET BARANSU:

Tutuklu gazeteci Mehmet Baransu da yeni yıl mesajında şunlara yer verdi, “Kara döneme inat bembeyaz kar tanecikleri; .. Bu karanlık ve simsiyah döneme inat hücremde tir tir titresem de, dışarıda bembeyaz karlar yağıyor. O beyazlık, hücremin camına vuruyor.Bu kış da geçecek, bu beyazlık onun işareti. Kara bir döneme karşı, bembeyaz, tertemiz kartanecikleri… Baharın müjdecisi… Bu kış da bitecek, bu karanlık da bitecek. Ve bugün Silivri’de tutsak edilen, ellerine kelepçe vurulan biz gazeteciler, o baharda elimizde vurulan kelepçeye inat, rengarenk çiçeklerle sizlere geleceğiz. Kara bir döneme karşı, dışarıda yağan bembeyaz kar tanecikleri… Hırsızlara darbecilere inat, yeryüzüne inen, toprakla buluşan hakikat… Herkesin yeni yılı kutlu olsun.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.