Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği ve School of Data Turkey Kuruldu

Türkiye’de verinin demokratik gazetecilik, etkin sivil toplum, şeffaf hükümetler için önemini geliştirmek için Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği kuruldu. Dernek, Britanya merkezli Open Knowledge’a bağlı School of Data’nın resmi üye organizasyonu olarak 2016 itibariyle “School of Data Turkey” adıyla da faaliyetlerine başlayacak.

2015-12-13 13-33-00 Ekran görüntüsü

Dernek, Türkiye’de Açık Veri ve Veri Gazeteciliği alanında  veri okuryazarlığını artırmak ve veri becerileri kazanımlarını toplum bazında geliştirmeyi hedefliyor. Veri  Gazeteciliği alanında ve Açık Veri, Açık Devlet konularıyla ilgili çalışmalar yürütecek, bu alana yönelik çevrimiçi eğitim materyalleri oluşturarak veri, açık veri, veri etiği, kişisel verilerin korunması kapsamında veriye dayalı geleceğe katkı sağlayacak.

Açık veri ağı oluşturarak veriyle daha etkin şekilde çalışmak isteyen üyelerine teknik destek sağlayacak olan oluşum, dünyada aktif bir şekilde faaliyetler yürüten benzer kuruluşlarla ortaklık geliştirerek, açık veri ve veri gazeteciliği ile ilgili eğitim, atölye, konferans vb. etkinlikler düzenleyerek Türkiye’nin her noktasına ulaşmayı hedefliyor.

Faaliyetlerini  geçici olarak www.verigazeteciligi.com sitesi üzerinden yürütecek olan dernek üyelik başvuru şartlarını, üye kurumları, faaliyet takvimini, kurumsal sürece yönelik çalışmaların detaylarını yakında  detayları ile kamuoyuna duyuracak.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.