Gazeteci Vildan Atmaca tahliye edildi

Van’da haber takibi yaparken gözaltına alınıp tutuklanan JİNHA muhabiri Vildan Atmaca serbest bırakıldı. Van’ın Erciş İlçesinde haber takibi yaparken gözaltına alınıp tutuklanan JİNHA muhabiri Vildan Atmaca bugün tahliye edildi. 

13 Kasım’da gözaltına alınan gazeteci Atmaca, bugün Erciş Ağır Ceza Mahkemesinde “örgüt propagandası” suçlamasıyla ilk kez hakim karşısına çıktı.

Mahkeme, Atmaca’nın tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

13 Kasım’da gözaltına alınan gazeteci Vildan Atmaca, bugün Erciş Ağır Ceza Mahkemesinde “propaganda” suçlamasıyla ilk kez hakim karşısına çıkacak. Atmaca’nın avukatı Sabahattin Kaya’nın tutukluluk süresi boyunca yaptığı itirazların tamamı reddedilmiş, ret gerekçelerinde aynı şablon kullanılırken, somut bir delil sunulamamıştı. Atmaca’nın duruşması saat 11.30’da yapıldı.

TGS Kadın ve LGBTİ Komisyonu’na üye gazeteciler, Van’da gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ve bugün hakim karşısına çıkarılacak olan JİNHA muhabiri Vildan Atmaca için sosyal medyadan kampanya başlattılar.

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklanan Atmaca’nın görülecek duruşması öncesi Türkiye Gazeteciler Sendikası Kadın ve LGBTİ Komisyonu’na üye kadın gazeteciler, Atmaca için sosyal medya eylemi başlattı.

Atmaca’nın şahsında hapisteki tüm gazetecilerin serbest bırakılması talebiyle başlatılacak olan sosyal medya eylemi, bu gece 21.00-23.00 saatleri arasında yapıldı.

#VildanaÖzgürlük hashtagi ile kadın gazeteciler, tek ya da toplu çektirecekleri fotoğrafları ve destek mesajlarını Twitter’da paylaştılar.

2015-12-29 10-37-28 Ekran görüntüsü 2015-12-29 10-37-39 Ekran görüntüsü

Ne olmuştu?
Aralarında imc tv muhabiri Bekir Güneş’in de olduğu gazeteciler 13 Kasım’da DİHA muhabiri İdris Yılmaz’ı gözaltına almaya çalışan sivil polislere kimlik sormuş ancak polisler havaya ateş açarak, Yılmaz ile birlikte kimlik soran diğer gazetecileri darp ederek gözaltına almıştı.

Erciş Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde 9 saatlik gözaltının ardından Bekir Güneş, Ruşen Takva ve Ömer Yılmaz ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılırken İdris Yılmaz ve Vildan Atmaca tutuklanmışlardı.

Öte yandan gazeteciler hakkında Erciş Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 4 polis dava açtı. Polisler, gazetecilerin 13 Kasım’da İdris Yılmaz’ın gözaltına alınması sırasında ‘kendilerine direndiklerini ve mukavemet ettiklerini’ gerekçe gösterdi.

Erciş Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan davanın ilk duruşması 26 Ocak’ta görülecek.

Yorumlar

yorumlar

Post source : Dağ Medya, Ajanslar, Tgs

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.