“Dolandırıcılık Eylemleri ve Korunma Yöntemleri” adlı e-kitap yayınlandı

Türkiye Bankalar Birliği, İnternet ve iletişim araçları yoluyla gerçekleştirilen dolandırıcılık eylem girişimleri konusunda banka müşterileri bilgilendirmek ve farkındalık oluşturarak bu tür girişimlere karşı korunma yöntemlerinin alınmasına yardımcı olmak amacıyla “Dolandırıcılık Eylemleri ve Korunma Yöntemleri” adlı e-kitabı yayınladı.

Kitapta, kurumlara ve şahıslara yönelik gelişen ve hâlihazırda bilinen dolandırıcılık yöntemleri çeşitli senaryolar üzerinden anlatılırken, bu yöntemlere karşı alınabilecek önlemlere de yer veriliyor.

2015-12-29 12-45-46 Ekran görüntüsü

Kitabın önsözünde, ” Kişisel bilgisayarların 1990’lı yılların başından itibaren yaygınlaşmasıyla hayatımıza girmeye başlayan internet hizmeti yapısı itibariyle, gerekli güvenlik önlemleri alınmadığı takdirde bir takım riskleri bünyelerinde barındırmaktadır. İnternet bankacılığı kullanan müşteriler mevcut riskler karşısında kendilerini güvende hissetmek için çeşitli bireysel önlemler almaya yö- nelmiştir. Bu önlemleri alma konusunda yeterli bilgisi olmayanlar ise güvenlik taleplerini hizmet sağlayıcılara iletmiş ve kurumlar, özellikle internet bankacılığı hizmet sağlayıcısı olarak bankalar bu hususta ciddi önlemler almıştır. Bu talep çerçevesinde ortaya çıkan güvenlik standartlarının belirlenmesi amacıyla bankacılık sektöründe düzenleyici kurumlar tarafından yürürlüğe konulan mevzuat hükümleriyle de çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Bu çalışmada, kurumlara ve şahıslara yönelik olarak gelişen ve hâlihazırda bilinen dolandırıcılık yöntemlerine ve bu yöntemlere karşı alınabilecek önlemlere, bilgilendirme amacıyla yer verilmektedir.” deniliyor.

“Sosyal Mühendislik Yöntemleriyle Dolandırıcılık”, “İnternet Bilişim Suçları”, “Belge ve Bilgi Sahteciliği”, “Kartlı Ödeme Sistemleri Dolandırıcılıkları”, “Dolandırıcılıktan Korunma Yöntemleri” gibi bölümlerden oluşan e-kitaba TBB’nin web sitesi www.tbb.org.tr’den ve buradan indirebilirsiniz.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.