Öldürülen Miray Bebeğin Ailesi Konuştu

Şırnak’ın Cizre ilçesinde önceki gün öldürülen 89 günlük Miray bebeğin hikâyesi yürekleri burktu. İlçede 3 ay önce ilan edilen sokağa çıkma yasağında doğan bebek, bu yasak sırasında öldürüldü. Evlerinin merdivenlerinde halasının kucağında vurulan bebek, büyük dedesi Ramazan İnce ve babaannesi Rukiye İnce tarafından beyaz bayrakla ambulansa götürüldüğü sırada aile bir kez daha tarandı.

Burhan İnce’nin amcası Abdurrahman İnce ise, “devlet bize karşı katliam yaptı” diyerek başlıyor konuşmasına. “Saat 21.30 sularında ikinci kattan uyumak için aşağı inmek istedik” diyen Abdurrahman İnce, Cizre Devlet Hastanesi’nin bulunduğu Banê Cırf Tepesi’nden ateş açıldığını vurgulayarak, “Miray bebeği halası kucağına alıp merdivenlerden indiği esnada hastanenin bulunduğu Banê Cirf Tepesi’nden bizim eve ateş açıldı. Mermilerden biri Miray’a isabet etti” dedi.

‘Yanağından vuruldu’

Miray Bebeğin yanağından vurulduğunu belirten Abdurrahman İnce halasının çığlık atarak evin içine koştuğunu dile getirdi. Bebeğin yanağından kan akmaya başladığını anlatan İnce, “Bebekten önce hiç ses çıkmadı. Öldüğünü zannettik. 5 dakika gibi bir süre geçtikten sonra ağlama sesi geldi. Bunun üzerine hastaneye gitme kararı aldık. Hastaneye giden insanların tarandığını biliyorduk. Ancak bebeği kurtarmak için bunu göze aldık” diye konuştu.

‘Polis izin vereceğiz dedi’

Hastaneye gitmek için ambulansı aradıklarını dile getiren İnce 122 yetkililerinin önce polisi arayın dediğini belirtti. Bunun üzerine 155’i aradıklarını ifade eden İnce, “Polise ‘keskin nişancıların bebeği vurduğunu ve bize izin vermelerini’ söyledim. Polis bana ‘2 erkek bir kadın beyaz bayrak eşliğinde ambulansa gitsin. Ben anons geçtim kimse size ateş açmayacak’ dedi. Bunun üzerine yengem Rukiye bebeği kucağına aldı, abim Abdülkerim ve babam Ramazan ambulansın geleceği yere doğru gitti” dedi.

‘Ambulans yolunda polis yine saldırdı’

Babası, yengesi ve abisinin ambulans yolunda tekrar Hastane Tepesi’nde bulunan polislerin saldırısına maruz kaldığını dile getiren İnce, “Babam ve yengem yaralandı. Abim dakikalarca hareket edemediklerini söyledi. Abim yara almadı ama hareket etmekten çekindi. Abim yerde iken HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ı aradık ve durumu aktardık” bilgisini verdi.

“Yer kalmadığı için hastanede soğutucu bir dolaba konuldu”

Minik bebek olay yerinde ölürken, dede Ramazan İnce kaldırıldığı hastanede can verdi. Babaanne İnce’nin ise Adana’da tedavisi sürüyor.Cumhuriyet gazetesinden Selin Görgüner’e açıklama yapan, HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Ramazan İnce’nin cenazesinin İdil Devlet Hastanesi morgunda bekletildiğini, minik Miray’ın cenazesinin ise Şırnak Devlet Hastanesi morgunda yer kalmadığı için hastanede soğutucu bir dolaba konulduğunu söyledi. Bebeğin keskin nişancılar tarafından öldürüldüğünü vurgulayan Sarıyıldız, olayın üzerinin örtülmek istendiğini söyledi.

Miray’ın babası Burhan İnce de, “Evimizin 2. katından eşim ve kızkardeşim dış merdivenlerden alt kata inerken, evimizin ilerisindeki bir tepeden 2-3 el ateş açıldı. Kızım yanağından vuruldu. Polisi aradık, bebeği beyaz bayrakla 300 metre ileriye getirmemizi, ambulansın oraya geleceğini söyledi. Babam bebeği benden aldı. Dedem, babaannem ve babam bebeği ambulansa götürürken tekrar ateş açıldı” dedi. Hiçbir yetkilinin kendisini arayarak başsağlığı dilemediğini söyleyen İnce, “Cenazeler nerede bilmiyorum. Yasak yüzünden annemin yanına gidemiyorum. Annemin sırtından çıkan kurşun kimin ateş açtığını ortaya çıkaracak” dedi.

‘BARIŞ OLSUN’

Bebeğin büyük amcası Abdurrahman İnce ise, “Ne söyledimse doğrusunu söyledim. Bizim bebeğimizi keskin nişancılar vurdu. 4 katlı binadan vurdular. Çatışma yoktu, hiçbir şey yoktu. Beni öldürsünler, yeter ki barış olsun. Silah sesleri susmuyor. Bebek 3 aylık, babam 80 yaşındaydı. Bu nereye kadar gidecek?” dedi. (Cumhuriyet, Youtube, Ajanslar)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.