Veganlar Yılbaşında Hindi ve Çam Ağacı Kesilmesini Protesto Etti

Vegan Özgürlük Hareketi üyesi aktivistler, yılbaşında hindi ve çam ağacı kesilmesini Galatasaray Meydanı’nda protesto etti.

“Özel günler adı altında hayvan ve doğa katliamına dur demek için” yapılan eylemde, “Noel canilere bayram, hayvanlara katliam”, “Mezbahalar var oldukça savaşlar devam edecek”, “Cinayete ortak olma”, “Kafesler kırılsın mezbahalar yıkılsın” yazılı dövizler taşındı.

Vegan aktivistleri Metin Kılıç ve Gülce Akdoğan, hazırladıkları ve marketlerde ölü hayvanların parçalarının konulduğu plastik ambalajlara benzettikleri kabın içine girdi. Kan görüntüsü vermek için üzerlerine kırmızı boya döken eylemciler, bir süre bu şekilde bekledi.

“Bu yıl da milyonlarca hayvan, ‘gelenek’ uğruna katledilecek”

Grup adına Vegan aktivisti Ebru Alyuntaş yaptığı basın açıklaması şöyle:

“Bizler, Vegan Özgürlük Hareketi, vegan ve vejetaryen hayvan özgürlüğü savunucuları olarak, daha önce defalarca, ‘Bayram’a Evet, Kurban’a Hayır!’ demek için bir araya geldik ve son beş yıldır yaptığımız gibi bu sene de ‘‘Noel’’, ‘‘Yılbaşı’’ ve ‘‘Şükran Günü’’ adı altında gerçekleşen hindi ve çam katliamlarına, bu şiddet hezeyanına hayır demek için ve kendilerini savunmak ya da seslerini duyurmak için hiçbir şansı olmayan hayvanların sesi olmak için buradayız.”

“Her yıl 65 milyardan fazla kara hayvanı gıda endüstrisi tarafından yapılan soykırımın kurbanı oluyor. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da milyonlarca canlı, ‘gelenek’,’inanç’ ve ‘eğlence’ uğruna kurban edilecek. Ortalama boya gelmesi yaklaşık 10 yıl süren çam ağaçları, kesilip çeşitli ışıklar ve hediyelerle süslenerek birkaç günlük bir eğlencenin kurbanı olacak. Hindiler bilinçleri açık bir halde burunlarından kancalara asılacak, derileri yüzülecek ve kaynar suya atılacak.”

“Bilimin bu denli geliştiği çağımızda artık hindi ya da yenmek üzere başka hiçbir hayvanın katledilmesinin gereği yoktur ve kötü gidişatta olan gezegenimizi kurtarmak ve dünya üzerinde açlık sorununu bitirmek için bütün insanlığı ve kendine insanım diyen bütün merhametli bireyleri Vegan olmaya davet ediyoruz”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.