Anayasa Mahkemesi’nden karar: Zorunlu aşı uygulaması kalkacak

Anayasa Mahkemesi, zorunlu aşı uygulaması ile ilgili tarihi bir karar verdi. Yüksek mahkeme ebeveyn rızası olmadan çocuklara aşı yapılmasının Anayasaya aykırı olduğuna karar verdi. Bu kararın tüm aşı uygulamalarını etkilemesi bekleniyor. Anayasa Mahkemesi, bu kararını, Mustafa Aysal isimli vatandaşın başvurusu sonrasında verdi.

 

Mustafa Aysal, kabul etmediği halde çocuğuna bebeklik dönemi aşılarının uygulanmasını mahkemeye taşımış ancak süren davada mahkeme tarafından sağlık tedbiri uygulanılmasına karar verilmişti. Vücut bütünlüğüne dokunulamayacağını ve rızası olmadan tıbbi deneylere tabi tutulamayacağını belirten Mustafa Aysal, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını kullanmıştı.

Anayasa Mahkemesi’nın gerekçeli kararında şu ifadeler yer verildi: “Bir takım hastalıklara karşı bağışıklık sağlamak için o hastalığın mikrobuyla hazırlanmış eriyik olarak tanımlanan maddelerin vücuda verilmesi şeklindeki aşı uygulamasının müdahalenin boyutundan bağımsız olarak vücut bütünlüğüne bir müdahale oluşturduğu açıktır. Bebeklik dönemi aşılarının yapılması hususunda zorunlu sağlık tedbiri uygulamasının başvurucunun maddi ve manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkında bir müdahale oluşturduğu açıktır.”
Başvurucunun anayasanın 17. maddesinde güvence altına alınan maddi ve manevi varlığının korunması ve geliştirilmesi hakkının ihlal edildiğine karar veren AYM, yeniden yargılama yapılmak üzere kararının bir örneğinin ilgili mahkemeye gönderilmesine hükmetti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.