Sur Raporu|Sur’u 22 bin kişi terk etti, iki haftada 361 esnaf dükkan kapattı

CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı ve İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, Genel Merkez’e sunulmak üzere bir rapor hazırlamak için Diyarbakır’da incelemeler yaptı.

“Kent Savaşı”

Raporda yer alan detaylar şöyle; ” Bugüne kadar çatışmalar dağlarda ve kırsalda yaşanıyordu. Şimdi kent savaşına dönüştürülüyor. 1 Ocak 2015 ile 5 Aralık 2015 tarihleri arasındaki 11 aylık süreçte, Diyarbakır ve ilçelerinde 523 kişi çatışmalar nedeniyle yaşamını yitirmiş. 171’i güvenlik gücü, 195’i militan, 157’si ise sivil vatandaş. Ölümlerin 135’inin 3 Nisan 2015’te İç Güvenlik Yasası’nın onaylanmasının ardından yaşandığı söyleniyor.”

“Sur içinde yaşayan 24 bin kişiden 22 bini göç etmiş”

“Güvenlik güçlerinin tavrıyla ilgili şikâyetler var. Duvarlarda yazılan yazılar, zırhlı araçlardan yapılan anonslar, vatandaşa karşı küfür ve hakaretlerin adresinin, özel tim ve terörle mücadele şubesinden gelenler olduğu anlatılıyor. Sadece Diyarbakır’da Sur içinde yaşayan 24 bin kişiden 22 bini göç etmiş. Okullar kapalı, sağlık ocakları kapalı, kurumların tamamı kapalı.”

“Sur’da iki haftada 361 esnaf dükkan kapatmış, 50 esnaf iş yerini taşımış”

“Sur’da iki haftada 361 esnaf dükkan kapatmış, 50 esnaf işyerini taşımış. Sur, Diyarbakır’da ticaretin can damarı. 300 kişilik bir restorana gittik, bomboştu. Restoran sahibi, günlük cirosunun 15-20 bin TL’den 1.000 TL’ye indiğini, 4 aydır çalışanların sigortasını ödeyemediklerini anlattı.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.