Kömür lobisi son gelişmelerden rahatsız

Atila Alpöge*

Brian Ricketts Avrupa Birliği ortamında lobicilik yapan kömürcüler birliğinin genel sekreteri. Üyelerine gönderdiği yepyeni bir mesajda “Bizleri köle tüccarı gibi görecekler artık, nefret edecekler.” diyor. Bildiğiniz gibi, dünya tarihi çeşitli köle ticareti gördü. Örneğin, milyonlarca siyahi Afrika’dan yaka paça, Amerika’ya götürülüp satıldı. Benzerini Osmanlı da yaptı. Bugünkü değer yargılarımızla böylesi bir ticaret utanç kaynağı oluyor.

İyi güzel de, kömürcülerin sözcüsünün derdi nedir? COP21!  Ricketts Paris’teki zirvede mafya türü bir komplo döndüğünü, bunun da demokrasiye bir saldırı olduğunu ileri sürdü.  Ona göre “Paris toplantısında bir yalan tezgâhlandı ve bir sürü kimse bu uyduruya inanmadığı halde kabullendi bunu.  Birleşmiş Milletler bilimsel verilerin, rasyonel analizin, aydınlanmacı düşüncenin ve sağduyunun önemsiz olduğu konusunda dünya âlemin beynini yıkadı.”

Genel sekreter şöyle devam ediyor: “COP21 anlaşmasını fasa fiso gibi görebilirsiniz.  Böyle düşünmeyin.  Birleşmiş Milletler fosil yakıtları bir numaralı halk düşmanı ilan etti.  Karşımızda demokratik süreci bir bela gibi gören ve dalavereyle bunu bir kenara atmayı becermiş bir girişim var.”

Aslında Rickett Avrupa Birliği ortamında saygı duyulan, nazik, efendi biri olarak biliniyor. Bu yüzden böylesine köpürmesi hayretle karşılandı.  Ancak not etmek gerekir ki, Paris zirvesinin hemen sonrasında büyük kömür şirketlerinin hisse senetleri önemli değer kaybetti.  Öte yandan da güneş ve benzeri temiz kaynaklı enerji üzerinde çalışan firmaların değer kazandığı görüldü.  Bu eğilimin devam edeceği tahmin ediliyor.

Öte yandan vurgulayalım ki, petrol ve doğalgaz sektörü çok fazla rahatsız olmamış görünüyor zirveden. Kömürün belinin kırılacağını, bunun da talebi kendi taraflarına çekeceğini düşünüyor olmalılar.

Atila Alpöge, Ekogazete, 19.12.2015 / Kaynak:  Arthur Neslen, The Guardian, 15.12.2015. [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.