Avcılar yaraladı, çocuklar tüylerini yoldu, kızıl şahin tedaviye alındı

Uşak’ta avcılar tarafından kanadından vurulan ve yere düştükten sonra çocuklar tarafından kanat tüyleri yolunan kızıl şahin, Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Şube Müdürlüğü tarafından tedaviye alındı. Kızıl şahinin sağlığına kavuşmasının ardından tekrar doğaya salınacağı bildirildi.

Dün , çocukların Uşak Kentsel Dönüşüm Alanı’nda buldukları yaralı bir kızıl şahinin tüylerini yolduğunu fark eden Safa Kabay, hemen duruma müdahale etti. Kabay, avcılar tarafından sağ kanadından yaralandığı belirlenen yırtıcı bir tür olan kızıl şahini çocukların elinden alıp, tedavisi için Uşak Sokak Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Veteriner Hekim Nebahat Avcu’ya götürdü. Avcu, zavallı hayvanı ilk müdahalenin ardından Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Şube Müdürlüğü’ne teslim etti. Uşak Hayvanat Bahçesi’ne götürülen yaralı şahinin buradaki tedavinin ardından tekrar uçabilecek duruma geldiğinde doğal ortamına bırakılacağı bildirildi.

Veteriner Hekim Nebahat Avcu, kızıl şahinin uzun süre uçamayacağını belirtip, “Saçma parçaları kızıl şahinin kanadından girip çıkmış. Kanatta kırık yok. Ancak yaralı olarak yere düşen şahini bulan çocuklar, kanat tüylerini kopararak kuşa zarar vermiş. Şahinin kanayan yarasına tedaviyi uyguladım. Ama şahin kanat tüyleri çıkana kadar uçamayacak” dedi.

Uşak’ın sokak ve doğa hayvanlarını koruma konusunda daha duyarlı olduğunu vurgulayan Avcu şöyle konuştu:

“Uşaklı vatandaşlarımız sokak ve doğa hayvanlarına karşı çok duyarlı hale geldi ancak avcılık ve cana kıymak çok algılayabildiğim bir şey değil. Av hayvanı olmayan bir cana zarar vermekse hiç anlamadığım bir şeydir. Bu yıl içinde yaralı olarak gelen çok sayıda şahinde tüfekle ateş edilme sonucu yaralanma vakaları ile karşılaştık.”


Fotoğraf: USAK’TA AVCILARIN TUFEKLE VURARAK YARALADIGI, COCUKLARINDA KANATLARINI YOLDUGU KIZIL SAHIN, USAK HAYVANAT BAHCESINDE TEDAVI ALTINA ALINDI.
(FOTOGRAF: DHA – YAVUZ KUSDEMIR, USAK)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.